Özel Nuh’un Gemisi Aile Danışma Merkezi

nuhun-gemisi

Merkezin en büyük farkı, bizzat yaşanılarak kazanılmış deneyim

  • Merkezin kurucusu Mine Nişlioğlu, “Çocuğu herhangi bir gelişimsel bozukluk veya sorun yaşayan her annenin yaşayacaklarını ben yaşadım. Neler yapılması gerektiğini, hangi alanlarda eksiklikler olduğunu, itibar edilip es geçilmesi gerekenleri, sürecin maddi ve manevi zorluklarını, harcanan para ve kazanım oranlarını, bireysel eğitim programlarının anlamını, akademik açıdan bir çocuğun nasıl geliştirilmesinin gerektiğini, bilgi almanın ve hedef koymanın ne demek olduğunu, azla yetinmemenin ve hep daha fazlasını hedeflemenin önemini, başarmanın ve başaramamanın ne olduğunu… biliyorum” diyor. İşte Özel Nuh’un Gemisi Aile Danışma Merkezi’nin en büyük farkı da bu; bizzat yaşanılarak kazanılmış deneyim.
  • Merkezin ikinci en önemli farkı; özel eğitim, duyu bütünleme, dil ve konuşma terapisinin yanı sıra aile ve psikolojik danışma alanlarını tek bir çatı altında sunuyor olması.
  • Terapinin sadece eğitim merkezlerinde uygulanmasının yetersiz kalması nedeniyle,Özel Nuh’un Gemisi Aile Danışma Merkezi’nin programları okul, ev ve oyun alanlarını da kapsıyor.
  • Erken bebek uyarımı eğitimleri haftada 3 kez 3’er saat verilerek bebeklikten çocukluğa geçişteki gelişimin daha hızlı ve sağlıklı olmasını sağlanıyor.
  • Türkiye’de yaşayan yabancı ailelerin de faydalanabilmesi için tüm terapiler, Türkçe’nın yanı sıra İngilizce ve Fransızca da veriliyor.
  • Merkez, hizmet-fiyat politikası ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan onaylanmış bir kuruluş olmasıyla da farklılaşıyor.

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan onaylı Özel Nuh’un Gemisi Aile Danışma Merkezi, 9-36 ay aralığındaki  bebek ve çocukların gelişimini desteklemek ve 12 yaşa kadar olan özel gereksinimli çocuklara kaliteli ve bütüncül bir eğitim ortamı sağlamak amacıyla Temmuz 2015’de, Anadolu yakasında Fenerbahçe’de açıldı. 

Mine Nişlioglu’nun otizm spectrum bozukluğu teşhisi konulan ve şu anda 8 yaşında olan oğlu Nuh’u yetiştirirken karşılaştığı zorluklar ve edindiği deneyimlerden yola çıkarak her biri kendi alanında uzman danışman, terapist ve klinik psikologlardan oluşan bir kadronun desteğiyle kurduğu merkezde, en son bilimsel metodlar kullanılıyor.

Özel Nuh’un Gemisi Aile Danışma Merkezi’nde otizm spektrum bozukluğu, Asperger sendromu, Rett sendromu, dezentegratif bozukluk gibi yaygın gelişimsel bozukluklar, hiperaktivite, dikkat bozukluğu, öğrenme güçlüğü ve diğer gelişimsel geriliklerin yanı sıra üstün zeka ve yetenek gösteren 12 yaşa kadar çocuklara “özel eğitim” hizmeti sağlanıyor. Eğitim sürecinde çocuklar ayrıca duyu bütünleme, konuşma, dil ve oyun terapileri aracılığıyla da destekleniyor. Aynı zamanda özel gereksinimli çocukların bireysel gelişimlerini ve toplumla bütünleşmelerini en üst düzeye taşımak adına, okul ve sosyal yaşam alanlarında “gölge öğretmen” hizmeti veriliyor. Tüm eğitimlerde aile, öğretmen, müdür ve okulla işbirliği yapılıyor.

Merkezde “Ne kadar erken, o kadar iyi”  sloganıyla bebekler için doğru uyarıcılarla yapılandırılmış bir program eşliğinde eğlenceli ve eğitici uygulamalar da gerçekleştiriliyor. 9-24 aylık bebekler için “erken bebek uyarımı”,  24-36 aylık çocuklar için anneler ve bakıcıların katılımıyla “oyun grubu” programı uygulanıyor.

Türkiye’de yaşayan yabancı ailelerin de faydalanabilmeleri için tüm terapiler İngilizce ve Fransızca da verilebiliyor.

 

özel eğitim, hakkimizda

Yukarı