hikayemiz

Hikayemiz

Özel Nuh’un Gemisi Aile Danışma Merkezi’nin hikayesi, “otizm” adında bilmediğimiz ve anlamadığımız bir dünyada kıstırılmış olan biricik yavrum için hep birlikte verdiğimiz mücadelenin sonucunda yazılmaya başladı.

Oğlum Nuh, 9 yıl önce katıldı dünyama. Tüm bebeklerin annelerinin dünyasını aydınlattığı gibi, Nuh da benim dünyamı aydınlattı. Ancak Nuh’a 20 aylıkken konulan otizm teşhisi, hayatımızda hiç kapanmayacak bambaşka ve zorlu bir sürecin başlangıcı oldu.

O günden sonra Nuh’un özel ihtiyaçlarını ve gelişimini desteklemek için Türkiye’de ve dünyada pek çok kuruma başvurduk. Özel eğitim, duyu bütünleme, dil ve konuşma terapisi eğitimleri aldı, sosyalleşmesi için de oyun terapisi… Yuvada asla sırada oturmadığı ve anlatılanı anlamadığı için, “daha görsel bir şekilde sunulan verileri” oluşturmak adına onu her daim gölgesi gibi takip edecek, eğitirken öğretecek bir gölge öğretmenle çalışmaya başladık.

Eğitimin devamlılığının ve azami çabanın bu süreçte tek çıkar yol olduğunu hep bildik.

Nuh da tüm gücüyle bu mücadeleye katıldı…

Yaşama uyum sağlayabilmek için hep beraber çaba harcadık… 

Üzülmek ve suçlamak yerine, en küçük gelişmelerde bile birlikte mutlu olmayı, şükretmeyi, sabretmeyi ve sonsuz sevgimizi hep beraber paylaşmayı öğrendik. Asla umudumuzu yitirmedik, hep daha fazlası için uğraştık, yarının bize öngöremediğimiz ödülleri vaat edebileceğini fark ettik.

Ancak farklı eğitimleri farklı kurumlardan almak durumunda olduğumuz için oradan oraya sürükleniyorduk. Eğitmenlerin farklı yerlerde olması nedeniyle koordineli çalışma veya değişik disiplinlerin birbirlerini tamamlaması, bir bütüncül protokole sadık kalınması, ortak çıkartılmış bir bireysel eğitim programının hedefleri dahilinde programlı bir şekilde ilerlenmesi ise tamamen ortadan kalktı. Sonuçları değerlendirecek bir platform dahi bulamaz hale geldiğimiz gibi ödediğimiz rakamlar da çok yüksek seviyelere ulaştı.

Bu aşamada gerek yurt içi gerekse yurt dışında edindiğimiz bilgiler/deneyimler ışığında; bize bütün süreçte son derece yardımcı olan hekimler, çocukları gelişimsel sıkıntı yaşayan görüştüğümüz bütün aileler, beraber çalıştığımız uzmanların tüm bilgi ve deneyimlerini bir araya getirerek bütüncül bir eğitim merkezi kurmaya karar verdik.

Yoğun ve doğru eğitimlerle desteklenen her çocuğun ilerleme kaydedeceğini biliyorum.

Biz bu süreci yaşadık, yaşıyoruz. Kazanmaya daha zaman var ama başaracağız.

Gelin hep birlikte başaralım!

Mine Nişlioğlu 

Yukarı