Emzirmeyi nasıl sonlandırabilirsiniz?

 

Emzirmenin önemi nedir?

Bebek dünyaya geldiğinde onu annesiyle buluşturan ilk şey memesini emmektir. Emmek yaşamını sağlaması için şarttır. Araştırmalar emmenin bebeğin duygusal gelişiminde de büyük önem taşıdığını ortaya koymaktadır. Emme sırasında anneyle kurulan ilk ilişkinin doyurucu, güven verici olduğu ve zihinsel gelişimi desteklediği kanıtlanmıştır.

Emzirmeden kesmek için ideal yaş hangisidir?

Emzirmeden kesmek için en ideal yaş ise 1 yaştır. 1 yaş çocuğu, yürümeye başlamakla beraber daha hareketli, çevresine karşı daha ilgili ve değişimlere karşı daha olumludur.

Ancak şu durumlarda memeyi kesmeyi ertelemekte fayda vardır:

  • Bebek hastaysa,
  • Diş çıkartıyorsa,
  • Memeden kesme sonrasında anneden ayrı kalacaksa (örneğin anne işe başlayacaksa),
  • Ciddi bir sosyal durum varsa (ev değiştirme, bakıcı değiştirme, seyahat, boşanma gibi).

Nelere dikkat etmelisiniz?

Memeden kesme sürecini aşamalı olarak sürdürmek daha doğrudur ve kararlılık çok önemlidir. Memeden kesme sürecine başladıktan 2-3 gün sonra “Çok ağlıyor”, “Üzüldüm”, “Dayanamadım, tekrar başladım” gibi yaklaşımlar çocuğu psikolojik açıdan etkileyip, “Ağlarım alırım” gibi düşüncelere itebilir ve bir sonraki bıraktırma süreci daha zor, uzun ve sancılı olabilir.

Memeden kesmenin aşamaları şunlardır:  

  1. Emme süresini kısaltın. Normalde 10 dakika emiyorsa önce 7 dakika, sonra 5 dakika emzirip bıraktırmaya çalışın. Ayrıca öğünlerin sayısını da giderek azaltın.
  2. Emzirmek yerine biberon ya da bardakta içecek/mama ya da meyve püresi ve yemek gibi katı gıdalar sunun.
  3. Mutlaka anlatın, anlamadığını düşünseniz de sizi mutlaka anlarlar. “Sen küçük bir bebekken beni  emerdin, şimdi büyüdün artık çocuksun/abi-abla oldun”, “Büyük çocuklar anneyi emmezler” gibi ifadeler kullanın.
  4. Geçiş nesnesi bulun. Gece anneyi emmeden uyumayan bebeklerin çoğu anne memesini emzik olarak ve rahatlamak için  kullanır. Anneyi emzik olarak kullanan çocuklar battaniye emmek, oyuncağa sarılmak gibi meme yerine geçecek bir şeyler arayacaklardır.
  5. Babadan yardım isteyin. Özellikle gece emmek için kalkan çocuğunuzla arada bir baba ilgilensin, bu şekilde o öğünü atlamaya çalışın.
  6. Etkinliklerinizi çoğaltın ve çeşitlendirin. Daha çok ilgi, oyun,  masal, daha çok dışarıya çıkarma bu konuda yardımcı olacaktır.

Ayşim İncesulu – Çocuk Gelişimi Uzmanı & Psikolojik Danışman Rehber

Yorum Yapılmamış

Düşüncelerini Paylaş

Yukarı