Özel Gereksinimli Çocuklara Müzik Öğretimi

Özel gereksinimli çocukların akademik eğitimlerinin yanı sıra hobi edinmeleri de büyük önem taşımaktadır. Bu alanda Türkiye’de yapılan çok çalışma olmasa da zaman zaman medyada müziğe yetenekli olan özel gereksinimli çocukları görmekteyiz. Amerika’da bulunan Florida State Üniversitesi’nde doktorasını tamamlayan keman sanatçısı Erman Türkili, aynı zamanda Amerika’dayken çocuklar için özel olarak geliştirdiği bir teknik ile anaokulu yaşındaki çocuklara müzik öğretmiştir.

Öncelikle biraz sizden bahsedelim. Kendi müzik yolculuğunuz nasıl başladı?

1995 yılında Çukurova Üniversitesi’nde keman eğitimine başladım. 2005 yılında Pittsburgh State Üniversitesi’de mastera başladım ve doktoramı da Florida State Üniversite’sinde tamamladım. Doktoraya kadar olan tüm süreçte enstrümanların sadece performans kısmı ile çalışmalar yaptım; sadece keman performansları gerçekleştiriyordum. Doktora programında eğitim kısmına da dahil oldum.

Eğitim vermeye nasıl başladınız?

Doktora programında Florida’da yaşarken bir hocamın stüdyosu vardı. Buradaki stüdyoda hocamın 9 öğrencisi vardı ve stüdyoyu bırakmak zorundaydı ve bana bırakmaya karar verdi. Doktoraya kadar olan süreçte yetişkinlere ders vermiştim fakat çocuklar ile çalışmam bu stüdyo ile birlikte oldu. Bu stüdyoda en küçük çocuk 8 yaşındaydı ve hepsi normal gelişim gösteren çocuklardı. Bir gün bir öğrencimin 3 yaşındaki kardeşi de stüdyoya gelip enstrüman çalmayı öğrenmek istedi. Normalde müzik öğretmenleri 7 yaşından önce müzik öğretmeye başlamazlar. Ben de ilk başta reddettim fakat ailesi ve çocuğun kendisi çok istekliydi bu sebeple karşı koyamadım. 3 yaşındaki bu çocukla nota ile eğitim çalışmak ve öğretmek çok zordu. Bu sebeple bir yöntem geliştirdim. Neden notalara isim veriyoruz diye düşündüm. Ne farkederdi la notasına başka bir şey desek. Bu sebeple her notaya bir şekil verdim. Artık “la” teli yıldızdı. “sol” üçgendi. Kemanın arkasına bu şekilleri çizdim ve kullanacağı parmakları da renklere boyadım. Artık “mavi üçgeni” çal diyordum “si bemol”u çal yerine. Bu şekilde üç yaşından itibaren çocuklara keman çalmayı öğretebilmeye başladım. Sonrasında özel gereksinimli çocuklarda da bu yöntemin uygulanabileceğini düşündüm ve ilk pilot çalışmalarıma Nuh’un Gemisi Danışmanlık Merkezi’nde başladım.

Hangi özel gereksinimli çocuklara eğitim verebileceğinizi düşünüyorsunuz? Herhangi bir yaş aralığınız ya da tanı kriteriniz var mı?

Hayır. Ben üç yaşından itibaren her çocuğa bu yöntem ile piyano öğretilebileceğini düşünüyorum. Çocukları kendi aralarında kıyaslamanın da bu öğretimi bir yere ulaştırmayacağını düşünüyorum. Kurucunuz Mine Nişlioğlu’nun oğlu Nuh ile de çalışıyoruz. Nuh kendi içinde çok ilerledi. Başladığımızda renkleri ayırt edemezken şimdi hem renkleri ayırt edip hem de sesleri çıkarabiliyor.

Hedefiniz nedir?

Bence herkes bir sanatçı olmalı mı? Kesinlikle hayır. Ben hayat felsefesi olarak herkesin hayatına müziğin dokunması gerektiğini düşünüyorum. Bundan neden özel gereksinimli çocuklar geri kalsınlar ki?

Erman Türkili’nden eğitim almak için bizlere info@nuhunmerkezi.com veya 0216 345 09 30 no’lu numaradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Düşüncelerini Paylaş

Yukarı