Okullar Açılmadan Çocuklarınızın Uykularını Düzenleyecek 12 Öneri

Yeni öğretim yılı hızla yaklaşıyor! Okul ulaşımı için planlar yapmak, çocuklar okula geldiğinde evde kimin olacağını  ve erken kahvaltı saatlerini belirlemek sadece birkaç tanesidir. Tüm aile üyeleri için önemli olan bir değişiklik, yaz uykusu / uyanma zamanlamasının daha esnek olduğundan ötürü uyku saatlerinin yeniden düzenlenmesidir.  Çocukların sağlıklı uyku alışkanlıkları ile yeni öğretim yılına başlaması için size 12 adet öneri sunduk:

 1. Çocuğu günlük bir günlük uyku günlüğü tutturun. Sabah olunca, uyanma ve yataktan çıkma zamanlarını kaydedin (aynı veya farklı olabilir). Uykuya geçmek için yatakta ne kadar zaman geçirdiklerini, kaç kez uyandıklarını ve gece boyunca ne kadar uyandığını not edin. Grafik çizmek de, görünür bir hatırlatma görevi görebilir ve ayrıca, hedefe ne kadar yakın olduğunu hatırlatır.

 

 1. Grafiği haftanın 7 günü tutun. Hafta sonları uyunan saatler hafta boyunca uykunun yeterli olup olmadığının iyi bir göstergesi. Haftasonu uykusu daha uzunsa, çocuk “uyku borcu” nu ödemektedir.

 

 1. Yatma vakti genellikle pazarlık konusu yapılmamalıdır. Bir çocuğun saat 6: 30’da uyanması gerekiyorsa kadar olması gerekiyorsa,  11: 30’da uyursa 7 saat, 10: 30’da uyursa 8 saat ve 9: 30’da uyursa 9 saat uyku uyuyacak demektir. Çoğu çocuk ve genç için, 7 saat uyku yeterli değildir. Yatma zamanının geç olması çocuklar için olgunluk belirtisi olarak görülmesine rağmen yetersiz uyku, akademik başarıyı engelleyebilecek ve duygu ve davranış kontrol yeteneğini azaltabilecek risklere neden olur.

 

 1. Çocuğunuzun sizin yardımınız ya da bir çalar saat olmadan kendi kendine uyanıp uyanamadığına bakın. Eğer öyleyse, bu kendi başına, uykunun yeterli olduğunu gösteren uygun bir göstergedir.

 

 1. Doğal ışığa izin vermek için uyanma saatine doğru güneşlikleri ve perdeleri açın. Daha iyisi, bir ebeveyn, uyanma saatinden yarım saat önce bütün perde ve güneşlikleri açabilir.

 

 1. Özellikle öğleden sonra kafeinli içecekleri ve gıdaları tüketmesine izin vermeyin.

 

 1. Yatak odasında yeterli havalandırma ve sıcaklık olduğundan emin olun.

 

 1. Çocuğunuzun yatmadan önce evdeki sesleri veya gürültüyü azaltmaya çalışın.

 

 1. Yatmadan önceki birkaç saat içinde mümkün olduğunca her türlü aile çatışmasını en aza indirin. Çoğu uyuşmazlık, ertesi güne kadar, tartışma ve çözülme için bekleyebilir.

 

 1. Çocuğunuz bir cep telefonuna sahipse, gece boyunca yatak odasının dışındaki bir çıkıştan şarj etmesini sağlayın. Gece boyu mesajlaşmak için uyanık kalmak çok doğaldır.

 

 1. Akşam ekran saatini azaltın. Televizyon, bilgisayar monitörleri ve hatta cep telefonu ekranlarına bakmak,  melatonin salınımını geciktirebilir.

 

 1. Çocuğunuzun haftalık programına da bakın. Okul öncesi akşam veya sabah erken saatlerde ders dışı etkinlikler (ör. Spor, müzik, tiyatro) uyku için yeterli zamanı engellemektedir.

 

Yorum Yapılmamış

Düşüncelerini Paylaş

Yukarı