Neden bazı çocuklar yemek seçer?

Bazı çocuklar tabiatları gereği doğuştan bazı özellikler ile dünyaya gelirler. Psikolojide bu tip içsel motivasyonlara mizaç adı verilir. Bir bebeğin mizaçsal özellikleri, hızlıca sakinleşememesi, iletişime geçmek için ağlaması ya da çok kolay bakılabilmesi gibi özellikler olabilir. Peki neden bazı çocuklar katı gıdaya geçtiklerinde hemen adapte olabilirlerken bazı çocuklar bu adaptasyon dönemini zor yaşayıp yemek seçmeye çok küçük yaştan başlarlar? Bu soru Moding ve Stifter (2017)’ın da aklına takılmış ve araştırmacılar 80 bebek ve 80 anneden oluşan bir araştırma gerçekleştirdiler. Araştırmacılar anne-bebek ilişkilerini izledi ve bebeklerin 6, 12 ve 18 aylıkken laboratuvar ziyaretlerinden veri topladı. 6- ve 12 aylık ziyaretlerde, bebekler yeni yiyecekler ve yeni oyuncaklarla tanıştırıldı. 18. ayda, küçük bebekler, dört nesneyle etkileşime girebilecekleri bir “risk odası” na götürüldü: bir tünel, geniş bir yatağın yanındaki merdivenler, boyalı gözler ve dişler bulunan büyük bir kara kutu ve masanın üzerine yerleştirilen bir goril maskesi. Çocukların tepkileri kaydedildi. Moding ve Stifter (2017), 12 aylıkken, yeni oyuncaklarla daha coşkulu oynayan çocukların yeni gıdalar konusunda da daha hevesli olduklarını keşfetti. Tersine, yeni oyuncaklara karşı daha olumsuz tepkiler veren bebekler, yeni yiyeceklere daha az ilgi duymuşlardı. 

Peki bu araştırmadan gündelik hayatımız için nasıl bir çıkarımda bulunabiliriz? Bir çocuğun mizacını daha iyi anlayarak, yemek seçen çocukların diyetlerine katı yiyecekleri diyet içine nasıl ekleyeceğinizi daha iyi öğrenebiliriz. “Yeni oyuncaklar gibi yeni uyaranlara daha düşük seviyelerde yaklaşım gösterme eğiliminde olan bebeklerin aileleri, bebeklerinin yeni gıdalara olan kabul seviyelerinin daha düşük olmasına kendilerini hazırlamalıdır … Ancak bebeklerine, bu gıdaları birden çok kez sunmaya devam ederlerse nihai olarak kabul etmelerinde yardımcı olabilirler. ” Başka bir deyişle, çocuğunuz yeni oyuncaklarla ilgilenmeye direniyorsa, çocuğunuz ayrıca yeni yiyecekleri daha az kabul edebilir. Ayrıca, birkaç kez denemek suretiyle, bu yeni gıdalara ilgi gösterecek bir çocuğa sahip olabilirsiniz. İlk başta başarılı olamıyorsanız, tekrar tekrar deneyin.

Kaynakça: Moding, KJ, Stifter, CA. Does Temperament Underlie Infant Novel Food Responses?: Continuity of Approach–Withdrawal From 6 to 18 Months. Child Development. August 2, 2017

Uyarlayan: Uzman Gelişim Psikoloğu Hazal ÇELİK

Yorum Yapılmamış

Düşüncelerini Paylaş

Yukarı