Merhaba Eylül! Merhaba Okul!

Merhaba Eylül! Merhaba Okul!

Şimdi yepyeni bir dönem başlıyor, evet çocuklarımız okula başlıyor! Bu sürecin çok heyecanlı olmasının yanı sıra özellikle ebeveynler tarafından kaygıyla yaklaşılan bir dönem. Bir o kadar da duygusal… Çocukların okula başlaması çocuklar kadar anne ve babalar için de yeni bir süreçtir.

“Beni özler mi?, Aç kalır mı?, Arkadaşları ya onu dışlarsa?, Kendini ifade edebilir mi?, Çok ağlayacak mı?” ve daha nice aklınıza  gelen soruların olduğunu tahmin edebiliyorum.  Tabii ki çocuğunuz bu yeni düzene, hayatına giren yeni kişilere, yeni otoriteye alışması için zamana ihtiyaç duyacak. Tam olarak bu zamanı “Uyum Süreci” olarak adlandırıyoruz. Bu süreçte çocuğunuzun en büyük destekçisi yine siz olacaksınız. Uyum süresince çocuğunuz sizin endişelerinize, kaygılarınıza ortak oldukça okulun, öğretmenlerinin ve arkadaşlarının güvenli olmadığı, kendine zarar verebileceğini düşünebilir.

Peki bu süreçte neler yapabiliriz?

  • Kendi okul anılarınızı çocuğunuza anlatın. Hatta beraber anaokul, ilkokul fotoğrafarınıza bakın. Eminim bu etkinlik size de okulu ne kadar özlediğinizi hatırlatacak.
  • Evde oyuncaklarını sınırlandırın. Okulda eğlenebilmesi, okula gitmek istemesi için bir sebebi olsun. Evde istediği kadar, istediği oyuncakla oynaması okuldaki kurallı oyun etkinliklerinde zorlanmasına sebep olabilir.
  • Evde doğru bulmadığınız davranışlarını sık sık öğretmeni ile paylaşacağınız konusunda hatırlatmalarda bulunmayın. Kısa vadede çözüme ulaşsa da uzun vadede kendine güvenmeyen daha çekingen bir kişiliğe sahip olmasına sebep olabilirsiniz.
  • Okul sürecini ona açıklayın. Sabah nasıl gidecek, ne kadar okulda vakit geçirecek, okuldan eve kim götürecek, hangi araç ile gidecek, evde onu kim bekliyor olacak tamamiyle plana hakim olmasını sağlayın. Ve gerçekten planınıza sadık kalın. Ne ile karşı karşıya olduğunu bilmek onu rahatlatacaktır.
  • Okulun hayatına katacağı yenilikler, arkadaşlıklar hakkında sohbet edin. Okulda neler yapılır bilgiler verin. “Sabah hep beraber kahvaltı yapacaksınız, sonra oyun saaati”, “Zil çaldığında tenefüse çıkıp ne oyunlar oynamak istersin?” gibi heyecan yaratan, düşünmeye sevk edecek konuşmalar yapın.

 

 

Yine de aklınıza takılan, konuşmak istediğiniz konular varsa Fenerbahçe’ye Özel Nuh’un Gemisi Aile Danışma Merkezimize sizleri bekliyoruz.

 

 

 

Psikolog Beril ARIKAN

Yorum Yapılmamış

Düşüncelerini Paylaş

Yukarı