Kumun, çocuk gelişimine faydalarını biliyor musunuz?

Umarız ki bu yaz hepimiz kumlar üzerinde çıplak ayakla yürüyüp kış döneminde hayalini kurduğumuz tatilimizi gerçekleştirmiş ve kumun eğlenceli, rahatlatıcı etkisinden faydalanmışızdır. Çocukların keyif aldığı bir aktivite olmasının yanı sıra kumun çocuk gelişimini desteklemek için önemli bir materyal olduğunu söyleyebiliriz. Bilimsel makalelerde “kum terapisi” olarak bilinen kumun ne gibi yararları var?

Kum iyi bir taktil (dokunsal) uyarandır. Taktil hassasiyeti olan çocuklar için özellikle çalışılması gereken bir materyaldir. Aynı zamanda ince motor çalışmaları için de kullanılır. Motor gelişim için yarar sağlamak istiyorsak kumun yanında çeşitli materyaller(kürek, kaşık, tırmık) kullanarak farklı şekiller ortaya çıkartılabilir, parmaklarla kumun üzerine bastırarak duyusal girdi sağlanıp el-göz koordinasyonu geliştirilebilir. Çocuğumuz kumda oynarken oyunu istediği şekilde oynamasına ve yönetmesine izin vermeliyiz. Bizi oyuna katmak istemediği sürece dahil olmamalı ve onu izlemeliyiz.

Çocuğun kumla oynaması ile iç dünyası hakkında birçok bilgiye sahip olabiliriz. Çocuklar kendilerini rahat hissettikleri ortamlarda söze dökemediklerini oyunlarla bize anlatmaya çalışırlar. Kum ile gerçekte istedikleri dünyayı bize gösterirken aynı zamanda karar verme, problem çözme, yaratıcı düşünce becerileri ve özgüvenleri gelişir. Soğuk kış günleri gelmeden çocuklarımızı kum ile oynamaya teşvik edelim. İmkanınız yoksa bunun için ev ortamında kinetik kum da kullanabilirsiniz.

Ayşegül Demir – Fizyoterapist

Yorum Yapılmamış

Düşüncelerini Paylaş

Yukarı