Konuşmaya geç başlayan çocuklar için ilk yardım önerileri

Çoğu aile genellikle çocuklarının tam zamanında konuşup, etrafındakileri anlayabileceğini düşünür. Fakat bu bazen bazı anne ve babalar için geçerli olmaz (ve sadece onlar için değil) ve işler çok zorlaşmaya başlayabilir. İletişim kurmada sorun yaşayan bir çocuk her zaman başka bir çocuk gibi bir şeye ihtiyaç duyuyor – susadığı, aç olduğu, yorgun olduğu, ya da yeni bir bebek bezine ihtiyacı olduğu – ancak bunu başarıyla anlatamıyor. Bu yüzden elinden gelen tek yol tepki: ağlamak ya da çığlık atmak. Çocuğun yaşı büyük olursa, ihtiyaçları daha çeşitlilik gösterir ve sıklıkla ihtiyacı vardır, bu nedenle, üç yaşındaki, başka türlü sağlıklı bir çocuk başarı ile iletişim kuramazsa, çoğu zaman üzülür ve bütün aile, hayal kırıklığı yaşayabilir .

Ne yapabiliriz?

1.Resimleri kullanın

Bir çocuğun ihtiyaç duydukları şeyleri iletişim kurmasına yardımcı olmak için kullanılan yöntemlerden biri, basit resimleri kullanmaktır. Çocuğa neye ihtiyaç duyacağını gösteren birçok resim gösteriyoruz ve ilgili görüntüye işaret edebiliyor veya bir tablodan doğru kartı seçebiliyor. Piktogram yöntemi, otistik çocuklara iletişim öğretiminin temel taşıdır. Bazen ebeveynler piktogram iletişiminin çocuğun konuşma gelişimini engelleyebileceğinden endişe duyuyorlar. Ancak bu bir risk değildir. Aksine – çocuk, iletişim kurarak ihtiyaçlarını karşılayabileceğini öğrenir öğrenmez, motivasyonunu artırır ve resimlerin yeterli olmayabileceği daha karmaşık iletişim biçimlerini deneyebilir.

  1. Neleri anladığını öğrenin.

İletişim kurmayan çocukların ebeveynleri, genellikle çocuğun işitme engelli olup olmadığı ve bunları doğru bir şekilde anlayıp anlayamayacağından endişelenmektedir. Çeşitli yollarla öğrenmek için geçici girişimler yapabiliriz. Bunlardan en basit olanı, çocuğa bir resimdeki herhangi bir şeyi işaret etmek (“Nerede ev göster”) ya da belli bir şeyi vermek gibi (“Masanın üzerindeki kalemi ver”) basit görevleri vermektir.

  1. Bebekler için işaret dili

Bebekler ve küçük bebekler için işaret dili, iletişim boşluklarını gidermek için nispeten kolayca denenebilecek başka bir seçenektir. Bu, kendiliğinden çocukların kullandığı doğal jestlerden kaynaklanan işaretler dizisidir. Altı aylık bebeklerle iletişim kurmak için tasarlanmıştır ve çoğu çocuk bir yaşından önce birkaç işareti anlayabilir ve kullanabilir. Başlamak için üç işaret yeterli olabilir. Tipik olarak, piktogram yönteminde olduğu gibi, hızlı bir şekilde yerine getirilebilecek ve çocuk için en acil olan ihtiyaçlarla başlıyoruz: yiyecek, içecek, tuvalet veya bebek bezi … Sonra  üzerine inşa edebiliriz; Çocuğun tercih ettiği aktiviteler veya oyuncaklarla.

Tabii ki bunlar iletişim geriliği yaşayan çocuklar için sadece “ilk yardım” önerileri. Çocuğunuzun iletişim geriliği yaşadığını düşünüyorsanız gelişimini en iyi şekilde desteklemek için uzmanlara başvurun.

Kaynakça: The Worlds Within Our Minds, Petra Sarkova

 

 

Yorum Yapılmamış

Düşüncelerini Paylaş

Yukarı