İlkokul öncesi rutinleri belirleyin!

Çocuğunuzun ilkokula başlaması, rutinlerinizin değişmesine sebep olacaktır. Yaz tatili boyunca aileler okul zamanına nazaran daha çok boş vakti olan, daha geç uyuyan, daha az planlı hareket edilen bir yapıya dönüşebilirler. Daha rahat olan bu kurallardan daha planlı bir yapıya geçmek özellikle bu yaştaki çocuklar için zorlayıcı olabilir. Bu sebeple okul başlamadan önce uygulayabileceğiniz bazı pratik çözümler hem sizin hem çocuğunuz için daha rahat bir okul yılı başlamasına fayda sağlayabilir.

Öncelikle okulun ilk günü çocuklar için bir sürpriz olmamalıdır. Evinizde eğer bir takvim varsa okulların açılacağı günü işaretleyebilir ve zaman yaklaştıkça zamanın yaklaştığına dair ipuçlarını (1 hafta kaldı, 3 gün kaldı gibi) çocuğunuza söyleyebilirsiniz.  Okulla ilgili yaratacağınız beklentileri minimumda tutmaya çalışın. Okulun açılacağı için heyecanlı mısın gibi cümleleri çok tekrar etmek çocuğunuzun kaygısını yükseltebilir.

Okula zamanı yaklaşmadan uykusunu düzenlemeye çalışın. Bunun için okulun başlamasına bir hafta kala uykuya geçişini yarım saat öncesine alarak daha erken yatmasını sağlayabilirsiniz.

Eğer zamanınız varsa okul açılmadan önce çocuğunuzu yeni okuluna götürmek, sınıfları ve bahçeyi göstermek okulun ilk günü yaşanacak heyecanın biraz daha önüne geçebilir. Eğer yapabiliyorsanız çocuğunuzla okulun ilk günü okula gidip onu öğretmeni ile tanıştırıp, nerede yemek yiyeceğini, bir problemle karşılaştığında kimlere gidebileceğini sizinle beraber görmesi ve tanıması okulun çocukta yaratacağı yabancılık duygusunun önüne geçmiş olur. Okulun ilk günü onu okuldan kimin alacağını ve eve nasıl geleceğini de çocuğunuza açıkça anlatın.

Eğer çocuğunuzun ilkokula başlamasıyla ilgili sorularınız varsa bir profesyonel ile görüşmeniz çok faydalı olacaktır.

 

Hazal Çelik – Uzman Gelişim Psikologu

Yorum Yapılmamış

Düşüncelerini Paylaş

Yukarı