Hipermobilite sendromu, çocukların yüzde 15’inde görülüyor

 

Hipermobilite, herhangi bir sistemik romatizmal hastalıkla ilişki olmadan eklemlerin normalin üzerinde hareket genişliğine sahip olmasıyla karakterize klinik bir sendromdur. Hipermobil kişilerin eklemleri normale göre daha esnek ve gevşek yapıdadır. Bağ dokusunun yapısal proteini olan kollajenin hatalı yapımı sonucu hipermobil kişilerde normal bireylere göre kollajen fibrilleri daha ince ve düzensiz yapıdadır. Bu durum eklemlerde yıpranma ve yumuşak doku yaralanmalarında yatkınlığa yol açmaktadır.

Çok hareketli eklemler

Hipermobil olarak tanılanan çocukların kol ve bacaklarındaki eklemler, normal bir çocuğa oranla çok fazla hareket yeteneğine sahip oluyor. Bu da çocukların, yaşına göre beklenmeyecek boyutta hareketler yapabilmesine neden oluyor. Çocuklar kolaylıkla eklem çıkması sorunları yaşayabiliyorlar ancak bu çocuklar aynı zamanda jimnastik,  bale ve hatta halk oyunları dallarında çok büyük başarılar elde edebiliyorlar.

Türkiye’deki bilimsel araştırmalarda okul çağındaki sağlıklı çocukların yüzde 15’inde hipermobilite görüldüğü tespit edilmiş ancak ergenliğe girilmesiyle birlikte bu oranın düşmeye başladığı belirtilmiştir.

Ana bulgu kol ve bacaklardaki ağrılar

Hipermobilite sendromu görülen çocuklarda %85 olarak ana bulgunun kollarda ve bacaklarda yaşanan ağrılar olduğu dikkat çekiyor. Çocuklarda uzun süreli hareket ve yorgunluk sonrasında ağrıların ortaya çıktığı görülüyor. Tanı aşamasında, Beighton skoru kişilerdeki hipermobilite varlığını değerlendirmede kullanılıyor ve en fazla hareketli olan eklemler, dirsek, diz, el bileği ve bel eklemlerinin hareket kabiliyeti değerlendiriliyor.

Tedavisi

Bu sendromun tam bir tedavisi bulunmuyor. Çocuklarda oluşan ağrılara yönelik olarak ağrı kesiciler kullanılabiliyor ama ağrıyı azaltacak olan asıl faktör, çocuğa ayrı yetenekler de katacak olan egzersiz programlarını düzenlenmektir. Tedavi programı genel olarak aktivite modifikasyonu (iş ve günlük yaşama adaptasyonu),hastaya uygun egzersiz programı (germe – kuvvetlendirme – propriyoseptif) ve mevcut (akut) ve kronik ağrı tedavisidir.

Ekleme zarar verecek postürlerden kaçınmak gereklidir. Hipermobil eklem çevresi kaslardaki imbalans ve kuvvetsizliğe yönelik eklem- stabilizasyon egzersizleri, propriyosepsiyonu arttırıcı egzersizler uygulanmalıdır. Sıklık ve şiddet hastaya göre ayarlanmalıdır. Egzersiz yapan hastalarda yapmayanlara göre semptomlarda iyileşme oranı daha yüksektir.

 

Ayşegül Demir – Fizyoterapist

 

 

Yorum Yapılmamış

Düşüncelerini Paylaş

Yukarı