Hamile kadınların beyinlerindeki inanılmaz değişim

 

Hamilelik, tüm hamile anneler için büyük bir değişim zamanıdır. Hormonlar artar, karınlar büyür, ayak bilekleri şişer… Fakat bazı değişiklikler her zaman gözle görülür olmayabilir.

Bu ay Nature Neuroscience’de yayınlanan bir araştırma, hamilelik sırasında kadınların beyninde meydana gelen önemli değişiklikleri açıklıyor. Bu araştırmaya göre hamile kadınların beyinlerinin bazı işlevleri küçülüyor ve bu durum beyinlerini daha verimli hale getiriyor.

Annelerin beyinlerindeki “diğer insanların duygularını anlama, düşünceleri hakkında fikir sahibi olma ve sözel olmayan ipuçları”nı da kontrol eden  bölgelerdeki “gri madde” (gray matter) miktar olarak azalıyor. Bu azalma olumsuz gözükse de aslında annelerin sadece bebeklerine karşı daha fazla bağlılık duygusunu hissetmelerine neden oluyor. Bu değişikliğin babalarda da gerçekleşip gerçekleşmediğine de bakılmış, fakat babalarda herhangi bir değişiklik olmadığı görülmüş.   Araştırmaya göre, bu değişiklikler, ebevenylik işlevi için hamile anneleri hazırlıyor.

New York Üniversitesi’nden Robert Froemke, “Bunu bir tür ‘bahar temizliği’ olarak düşünü. Bu, anneleri çocuk bakımının karmaşıklığına ve aciliyetine hazırlamak için işleri daha organize, akıcı ve tutarlı hale getiriyor. Ebeveynlik, özellikle annelik, yaşadığımız en karmaşık ve stresli olaylar ve davranışlar grubudur. Bu nedenle ebeveyn olduğumuzda beynimizde birtakım değişiklikler meydana gelmesi sürpriz değil. Başka bir kişiye, özellikle de çaresiz bir bebeğe bakmak, çok çalışmak ve çok dikkatli olmayı gerektiriyor olabilir” diyor. Ayrıca, “Elbette harika ve tatmin edici, ancak bu onu daha az zorlaştırmıyor” açıklamasında bulunuyor.

Araştırmanın linkine buradan ulaşabilirsiniz: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/27991897/#fft

Çeviren: Uzm. Psk. Hazal Çelik

Yorum Yapılmamış

Düşüncelerini Paylaş

Yukarı