Gölge öğretmen olmak istiyorsanız bu yazımızı mutlaka okuyun!

Özel gereksinimi olan çocukların okul yıllarında ve/veya toplumsal davranışları öğrenirken ebeveynleri ve öğretmenlerinin yanı sıra bir gölge öğretmene de ihtiyaç vardır. Gölge öğretmen konusunda uzman bir kuruluş olarak, toplumumuzda çok bilinmeyen gölge öğretmen kavramını, gölge öğretmenin ne olup ne olmadığını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Gölge öğretmen kimdir? 

Gölge öğretmen, özel gereksinimi (nöro-gelişimsel bozukluklar, mental retardasyon, duygu ve davranış bozuklukları, iletişim ve sosyal becerilerde bozukluk, öğrenme güçlükleri, üstün zeka ve yetenek) olan çocuklarla okul yıllarında ve/veya çocuğun toplumsal davranışları öğrenmesi ve hayat şartları ve çevreye uyum gösterebilmesi için çalışan bir eğitici/öğretmendir.

Gölge öğretmen çocuğun gerek fiziksel gerekse nöro-psikolojik gelişiminden dolayı, okulda veya toplumda kendi başına anlama, öğrenme veya işlevsel gereksinimleri yerine getirememesinden dolayı kendisine eşlik eden eğiticidir. Gölge öğretmen, çocuğun sınıf ortamında ihtiyacı olan fiziksel veya sözel yardımı sunan, gerektiğinde okuldaki eğitimi çocuğun anlayacağı şekilde uyarlayan (Örneğin görsel destek sunarak, etkinliğin düzeyini çocuğa uyarlayarak, çocuğun öğrenmesini kolaylaştıracak etkinlikler ve materyaller geliştirerek vb.), çocuğun bağımsız olarak eğitim sürecine adapte olmasını sağlayan eğitmendir.

Kimler gölge öğretmen olabilir?

Üniversite, yüksek okul veya liselerin çocuk gelişimi, psikoloji, özel eğitim bölümlerinde okuyan veya mezun olmuş kişiler ve yine üniversite veya yüksek okulların beden eğitimi bölümlerinde okuyan veya bitirmiş kişiler bu eğitimi alarak, gölge öğretmen olarak çalışabilirler.

Gölge öğretmenin görevleri nelerdir?

 • Çocuğun özel gereksinimlerini ve bireysel özelliklerini göz önünde bulundurarak okul hayatında çocuğa eşlik eder.
 • Eğitim ortamında aile, okul ve çocuk üçgeninde aracı kişi Nihai amacı ise, özel gereksinim duyan çocuğa bağımsızlığını kazandırıp, sınıf öğretmenine transfer etmek ve kendini tamamen geri çekmek olduğundan gerek fiziksel, gerekse sözel yönergeleri azaltarak uygulayıp, çocuğun bağımsız olarak akademik ve sosyal hayatını idam ettirebilmesini sağlar.
 • Sınıf ortamında öğrencisi için gerekli uyarlamaları yapar. (Örneğin etkinlik/ders çizelgesi, zaman takibi materyali, pekiştirme sistemi, vb.
 • Özel gereksinimi olan çocukların farklı bir şekilde öğrendiğini göz önünde bulundurarak, işlenen konuları bireyin öğrenebilme kapasitesine göre düzenleyerek artırır ve öğrencinin derslere katılımını sağlar
 • Çocuğun odaklanma, etkileşime girme, sınıfta aktif rol alma, sosyal beceriler geliştirme, akranlarıyla iletişim kurma ve davranışlarını kontrol etmesi için çalışır.
 • Sınıf ortamı dışında (teneffüs, etüt, etkinlik, gezi, gösteri, vs.), öğrencinin, akranlarına ve okul hayatına uyum sağlaması amacı ile sosyal ve iletişim becerilerinde destek olur, gerekli müdahalelerle öğrencinin uyumunu kolaylaştırır.
 • Davranış problemi, hiperaktivite gibi sorunlar yaşayan öğrenci için davranış prosedürü uygular ve olumsuz davranışların sıklığının azalmasını hedefler.

Gölge öğretmen belgesi almanın avantajları nelerdir?

Gölge öğretmenlik ülkemizde çok yeni gelişen bir alandır. Yurt dışında üniversite sürecinde, psikoloji, çocuk gelişimi gibi bölümlerden mezun olmadan önce, kesinlikle alanda gölge öğretmen olarak çalışılması şarttır. Ülkemizde gölge abla/ağabey kavramı daha fazla bilinmektedir ve gölge öğretmen ile karıştırılmaktadır. Gölge öğretmen bakıcı değil, eğiticidir. Çocuğun hem eğitim, hem de sosyal çevreye uyumunu sağlayan, çocuğa özel ve kapasitesine yönelik, okul ve aile ile işbirliği içerisinde eğitim programları hazırlayan ve çocuğun gelişimine katkıda bulunan, eğitim almış ve bilgili kişidir. “Gölge” terimi, uzmanın bilimsel ipucunu sunma ve geri çekme metotlarına sahip olduğunu ve çocuğun bağımsız olarak davranmasını amaçlayan kişi için kullanılır.

Bu nedenle, gölge öğretmen belgesine sahip olmak:

– Bu uygulamanın hem teorik hem de pratik olarak eğitimini almak,

– Gölge olunan çocuğun ihtiyaçları doğrultusunda, bilimsel olarak kanıtlanmış metot ve yöntemleri kullanabilmek,

– Aile ve okul ile profesyonel boyutta işbirliği yapabilmek anlamına gelir.

Gölge öğretmen olarak çalışabilmek için eğitim ve süpervizyon almak şarttır.

Süpervizörün görevleri nelerdir?

Aile, gölge öğretmen ve okul arasındaki bu relasyonun bağımsız bir başka organizasyon tarafından oluşturulması süreci verimli kılmaktadır. Nuh’un Gemisi Çocuk Terapi ve Aile Danışmanlık Merkezi bu aşamada süpervizyon çalışmalarını yürütecek ve her tarafa gerekli bilgiyi verecek olan kurumdur. Süpervizör, gölge öğretmene teorik ve pratik eğitimi veren, çocuğun programından sorumlu olan ve takip eden uzman psikologdur.

Süpervizyon veren kişi:

– Aile görüşmelerini gerçekleştirir ve gerekli koordinasyonu sağlar,

– Aile, gölge öğretmen ve okul arasında ki iletişimi sağlar,

– Çocuğun okul sürecini yakından takip eder ve gerekli öneriler ve uyarlamalar için gölge öğretmeni bilgilendirir,

– Gölge öğretmenin uygulamasında kullanacağı metot, yöntemler ve prosedürler hakkında bilgi verir,

– Çocuk için hazırlanan Bireyselleştirilmiş Eğitim Programının uygulanmasını takip eder, belli aralıklarla değerlendirir.

Gölge öğretmen ücreti ne kadardır?

Gölge Öğretmen ücretleri öğretmenin deneyimi, çocuğun yaşı, hangi sınıfta olduğu, ihtiyaçları ile orantılı olarak belirlenmektedir. Ancak ücretler yarım 5 gün için asgari 1.300 TL’den başlayarak, yukarıda belirtilen şartlara göre yükselmektedir.

Aile-okul-gölge öğretmen ortak çalışması nasıl yapılacaktır?

Okulda davranış veya akademik zorluklar yaşayan çocuklarımız için gölge öğretmen seçildikten sonra;

 1. Sınıf öğretmen(leri) ve okul idaresi ile gerçekleşecek görüşmede, sınıf ortamında gölge öğretmenin görevlerinin neler olacağı, diğer öğrencilere nasıl takdim edileceği, nerede oturacağı, sınıf öğretmeni ile yürüteceği ortak çalışmaların neler olacağı (öğrencinin derslere/etkinliklere katılmasını sağlayan çalışmalar, anlaşmalar, vs.) belirlenecektir. Ayrıca bu görüşmede öğrencinin katılacağı ve katıl(a)mayacağı derslere karar verilir, boş derslerde gölge öğretmen ile öğrencinin bulunacağı çalışma odası belirlenir (kütüphane, boş sınıf, vb.).
 1. Her sömestr başında, gölge öğretmen öğrencisinin ihtiyaç duyduğu alanların belirtildiği, hedeflenen kazanımların bulunduğu bir bireyselleştirilmiş eğitim programı (BEP) oluşturarak ailenin ve süpervizörün onayına sunacaktır. Bu programı takiben gölge öğretmen her ay, hedef davranışların gelişimini rapor halinde aileye ve süpervizöre sunacaktır. Sömestr sonunda ise, daha kapsamlı bir gelişim raporu sunması beklenmektedir.
 1. Gölge öğretmenin ihtiyaç duyduğu materyaller, oyunlar ve/veya aktiviteler aile tarafından temin edilerek çalışmalar sürdürülür.
 1. Gün sonunda, gölge öğretmenin aileye bilgi vermesi beklenmektedir: gün içinde işlenen dersler, öğrencinin katılım durumu, davranışsal gözlemler, akranları ile etkileşimi, öğretmenin geri bildirimleri ve okul hayatına dair bilgiler (ödev, etkinlik, gündem) aktarılmalıdır.
 1. Öğrencinin gün içinde çalıştığı konular veya edinim aşamasında olduğu beceriler aileye ödev olarak aktarılmalıdır.
 1. Ailenin, gölge öğretmen eşliğinde, sınıf öğretmeni, okul idaresi veya konuyu takip eden rehberlik servisi ile belirli aralıklarla görüşmesi, çocukları ve eğitim süreci hakkında, ilerlemeleri, gözlemleri ve var ise geri bildirimleri almaları önemlidir.

Yorumlar

 • author-hexa-bg

  Merhaba ben meslek lisesi çocuk gelişimi ve eğitimi böl.mezunuyum.Otizimli çocuklar ile birlikte böyle bir deneyim yaşayarak onların toplum içinde yer alabilmesi, birçok şeyler başaran çocuk olduklarını başardıkça da çok mutlu olduklarını gören biri olarak bu çocuklarımıza gerekli desteklerin sabır ve sevgi ile verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Toplumu bilinçlendirmek için kurumunuzun var olması birçok kişiye ışık ve umut olacaktır.

  • author-hexa-bg

   Merhaba, aynı duyguları hissediyor olmak bizi çok mutlu etti. Farkındalık toplumumuz için çok kıymetli. Dediğiniz gibi, biz ışık saçmaya ve bu ışığı daha da görünür kılmaya devam edeceğiz, sizlere de çok teşekkür ediyoruz. Sevgiler.

 • author-hexa-bg

  Merhaba.. Meslek lisesi mezunuyum.. Anaokularında görev yaptım.. En son dikkat eksikliği olan bir kız çocuğuna gölge öğretmenlik yaptım.. Gerçekten bir şeyleri başarmalarında destek olabilmek.. Özel gereksinimli çocuklarımızı topluma verimli birer birey yapmak çok güzel.. En büyük engel sevgisizliktir…

  • author-hexa-bg

   Ne güzel böyle düşünen, sevgi dolu öğretmenlerimizin olması… Destekleriniz için teşekkür ederiz.

 • author-hexa-bg

  Mrb benim bir oglum var 9 yasinda ikiye gidiyor davranis bozuklugu hiperatifligi var iki yildir golge ogretmeni oldum sinifda yaninda duruyorum bu cocuklar icin cok guzel birsey ama ayni zamandada bazen yanlarindada hep durmak kendine guvenini yitire biliyor çünkü hep yanindaki kisiye bbagli kaliyorlar dusunceni paylasmak istedim sizlerle

Düşüncelerini Paylaş

Yukarı