Gölge Öğretmen Eğitim programımız başlıyor!

 

Özel Nuh’un Gemisi Aile Danışma Merkezi olarak 9 ve 16 Kasım 2017 tarihlerinde, 17.00-19.00 saatleri arasında Gölge Öğretmen Eğitim Programı düzenliyoruz. Teorik Bölüm, Uygulama Bölümü ve Süpervizyon Bölümü olmak üzere 3 bölümden oluşan eğitimimizin ücreti 600 TL + KDV’dir. Gölge Öğretmen Belgesi takdim edilen eğitimimiz sonrasında, gölge öğretmen adaylarına iş bulma imkanı da sunacağız.

Ayrıntılar şöyle :

Gölge Öğretmen Eğitiminin amacı 

Gölge öğretmenlik ülkemizde çok yeni gelişen bir alandır. Yurt dışında üniversite sürecinde psikoloji, çocuk gelişimi gibi bölümlerden mezun olmadan önce, kesinlikle alanda gölge öğretmen olarak çalışılması şarttır. Ülkemizde gölge abla/ağabey kavramı daha fazla bilinmektedir ve gölge öğretmen ile karıştırılmaktadır. Gölge öğretmen bakıcı değil, eğiticidir. Çocuğun hem eğitim hem de sosyal çevreye uyumunu sağlayan, çocuğa özel ve kapasitesine yönelik, okul ve aile ile işbirliği içerisinde eğitim programları hazırlayan ve çocuğun gelişimine katkıda bulunan, eğitim almış ve bilgili kişidir. “Gölge” terimi, uzmanın bilimsel ipucunu sunma ve geri çekme metotlarına sahip olduğunu ve çocuğun bağımsız olarak davranmasını amaçlayan kişi için kullanılır.

Bu nedenle, Gölge Öğretmen Belgesine sahip olmak:

– Bu uygulamanın hem teorik hem de pratik olarak eğitimini almak,

– Gölge olunan çocuğun ihtiyaçları doğrultusunda, bilimsel olarak kanıtlanmış metot ve yöntemleri kullanabilmek,

– Aile ve okul ile profesyonel boyutta işbirliği yapabilmek anlamına gelir.

Gölge öğretmen olarak çalışabilmek için eğitim ve süpervizyon almak şarttır.  

Gölge Öğretmen Eğitiminin içeriği:

Gölge Öğretmen Eğitimi, Nuh’un Gemisi Çocuk Terapi ve Aile Danışma Merkezimizde, bu konuda Türkiye ve yurt dışında eğitim almış ve tecrübeye sahip uzman psikologlarımız tarafından verilecektir.

Eğitim 3 bölümden oluşmaktadır: Teorik Bölüm, Uygulama Bölümü ve Süpervizyon süreci. Ayrıca gölge öğretmen adaylarına konulara ilişkin kaynaklar (araştırma makaleleri) de verilecektir.

  1. Bölümde eğitimin teorik kısmı 2 saat olarak belirlenmiştir ve gölge öğretmenin ihtiyaç duyacağı teorik konular işlenecektir:
  • Çocuk gelişimi hakkında temel bilgiler;
  • Çocuk psikopatolojisi: Otizm ve genel olarak spektrum dahilinde bozukluklar, genetik sendromlar, öğrenme güçlükleri;
  • Çalışma metotları: İpucunu sunma ve geri çekme, fırsat öğretimi ve pekiştirme sistemleri,
  • Davranış azaltma prosedürleri: Okul ortamında sergilenen olumsuz davranışlarla baş etmenin yolları, uyaran kontrolü sağlama teknikleri ve sistematik şekilde uygulanacak davranış prosedürü uygulaması.
  1. Bölümde eğitimin uygulama kısmında, belirlenen vakalar gölge öğretmenlere sunulacak; vaka analizleri ve videolar doğrultusunda eğitim gerçekleşecek.
  2. Bölümde eğitimin süpervizyon sürecinde, gölge öğretmen adayları merkezimiz bünyesinde seanslara katılacak ve uygulamalar gerçekleştirecekler. Seans sırasında ve sonrasında geri bildirim ve vaka analizi oturumları yapılacak.

Gölge Öğretmen Eğitimine kimler katılabilir?

Üniversite, yüksek okul veya liselerin çocuk gelişimi, psikoloji, özel eğitim bölümlerinde okuyan veya mezun olmuş kişiler ve yine üniversite veya yüksek okulların beden eğitimi bölümlerinde okuyan veya bitirmiş kişiler bu eğitimi alarak, gölge öğretmen olarak çalışabilirler.

Eğitim ücreti ne kadardır?

Eğitim ücreti 600 TL + KDV olarak belirlenmiştir. Bu rakama 2 saatlik teorik eğitim, 2 saatlik uygulamaya yönelik eğitim ve süpervizyon süreci dahildir. Ayrıca, gölge öğretmen adaylarına iş bulma imkanı sunulmaktadır.

İş imkanı nasıl sağlanacaktır?

Nuh’un Gemisi Çocuk Terapi  ve Aile Danışmanlığı Merkezine gölge öğretmen talebinde bulunan ailelerimiz bulunmaktadır. Bu müracaatlar sonucunda, merkezimiz bünyesinde gölge öğretmen eğitim programına katılmış ve başarı ile tamamlamış olan adaylar ailelere yönlendirilerek çalışma imkanı sağlanacaktır.

Özel Nuh’un Gemisi Aile Danışma Merkezi

Ahmet Mithat Efendi Cad. Karasu Apt. No: 16/3 Fenerbahçe-Kadıköy / İstanbul

0216 345 09 30

www.nuhunmerkezi.com

İnternet sayfamızda bulunan “gölge öğretmen” konulu yazıları inceleyebilirsiniz.

 

 

 

Yorum Yapılmamış

Düşüncelerini Paylaş

Yukarı