Gölge Öğretmen Eğitim Programı Başlıyor!!!

 

Özel Nuh’un Gemisi Aile Danışma Merkezi’nden

GÖLGE ÖĞRETMEN EĞİTİM PROGRAMI

EĞİTİMİN HEDEFİ

Özel Nuh’un Gemisi Aile Danışma Merkezinin sunduğu Gölge Öğretmen Eğitim Programının hedefi özel gereksinimli çocukların hem eğitim, hem de sosyal çevreye uyumunu sağlayan, çocuklara özel ve kapasitelerine yönelik, okul ve aile ile işbirliği içerisinde eğitim programlarını hazırlayan ve çocukların gelişimlerine katkıda bulunan öğretmenler yetiştirmektir.

Bu doğrultuda, gölge öğretmen adayları teorik ve pratik bölümlerden oluşan eğitime katılır ve çalışmalarının başlangıcında (gerekirse tüm çalışma boyunca), süpervizyon desteği ile görevlerini sürdürürler.

ÇALIŞMA GRUBU

Gölge Öğretmen Eğitim Programı, konuda Türkiye ve yurt dışında eğitim almış ve tecrübeye sahip, Özel Nuh’un Gemisi Aile Danışma Merkezinin uzman psikologları tarafından verilecektir.

 

 

 

KATILIMCILAR

Üniversite, yüksek okul veya liselerin çocuk gelişimi, psikoloji, özel eğitim bölümlerinde okuyan veya mezun olmuş kişiler, ve yine üniversite veya yüksek okulların beden eğitimi bölümlerinde okuyan veya bitirmiş kişiler bu eğitimi alarak, gölge öğretmen olarak çalışabilirler.

KATILIM BELGESİ

Eğitimin sonunda, gölge öğretmen eğitim programını tamamlayan öğretmenlere Özel Nuh’un Gemisi Aile Danışma Merkezi Gölge Öğretmen Eğitim Programı Katılım Belgesi verilecektir.

EĞİTİMİN AVANTAJLARI

Gölge Öğretmenlik ülkemizde çok yeni gelişen bir alandır. Yurt dışında üniversite sürecinde, psikoloji, çocuk gelişimi gibi bölümlerden mezun olmadan önce, kesinlikle alanda gölge öğretmen olarak çalışılması şarttır. Ülkemizde gölge abla/ağabey, oyun ablası/ağabeyi kavramları daha fazla bilinmektedir ve gölge öğretmen ile karıştırılmaktadır. Gölge öğretmen bakıcı değil, eğiticidir. Çocuğun hem eğitim, hem de sosyal çevreye uyumunu sağlayan, çocuğa özel ve kapasitesine yönelik, okul ve aile ile işbirliği içerisinde eğitim programları hazırlayan ve çocuğun gelişimine katkıda bulunan, eğitim almış ve bilgili kişidir. “Gölge” terimi, uzmanın bilimsel ipucunu sunma ve geri çekme metotlarına sahip olduğunu ve çocuğun bağımsız olarak davranmasını amaçlayan kişi için kullanılır.

Gölge öğretmenlik, özel gereksinimli çocuğun eğitimi ve  sosyal çevreye uyumundan okul ve aileyle işbirliğine kadar çok yönlü bir çalışma sistemi gerektirmektedir. Bu çok yönlü sistemi başarıyla uygulayabilmek için eğitim alınması ve süpervizyon eşliğinde geri bildirimler alınması şarttır.

Gölge öğretmen belgesine sahip olmak;

 • Bu uygulamanın hem teorik hem de pratik olarak eğitimini almak,
 • Gölge olunan çocuğun ihtiyaçları doğrultusunda, bilimsel olarak kanıtlanmış metot ve yöntemleri kullanabilmek,
 • Aile ve okul ile profesyonel boyutta işbirliği yapabilmek anlamına gelir.

EĞİTİMİN İÇERİĞİ

Eğitim üç farklı aşamada, aşağıda belirtilen ana başlıklar çerçevesinde planlanacaktır.

 1. AŞAMA (23 Aralık)

Eğitimin teorik kısmı 3,5 saat olarak belirlenmiştir ve gölge öğretmen adaylarının ihtiyaç duyacağı kuramsal konular işlenecektir :

 • Çocuk Gelişimi hakkında temel bilgiler.

 

 • Çocuk Psikopatolojisi : Otizm ve genel olarak spektrum dahilinde bozukluklar, Genetik sendromlar, Öğrenme güçlükleri, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite.

 

 • Değerlendirme ve Gözlem : Özel gereksinimli öğrenciye program oluşturma yolunda, tüm alanların taranması ve ihtiyaçların ve düzenlemelerin belirlenmesi.

 

 • Bireyselleştirilmiş Eğitim Planı : BEP oluşturma basamakları, BEP takibi ve değerlendirmesi.

 

 • Gelişim Raporu : Belirlenen dönem sonunda, aileye, okula ve/veya diğer ilgili profesyonellere (özel eğitim merkezi, doktor, vs.) yönelik tüm çalışmaların ve gelişimlerinin özetlendiği bir rapor yazma.

 

 • Çalışma Metotları : Etkinlik Çizelgesi, Ayrık Denemeli Öğretim, İpucunu Sunma ve Geri Çekme, Fırsat Öğretimi.

 

 • Davranış Azaltma Prosedürleri : Okul ortamında sergilenen olumsuz davranışlarla baş etmenin yolları, uyaran kontrolü sağlama teknikleri ve sistematik şekilde uygulanacak davranış prosedürü uygulaması.

 

 1. AŞAMA (23 Aralık)

Birinci aşamada elde edilen bilgiler ve yapılan gözlemler doğrultusunda ikinci aşamada uyarlamalar yapılabilir. Gölge öğretmen eğitim programının Uygulama kısmı 3,5 saat sürüp, belirlenen vakalar üzerinden gerçekleştirilecektir.

 • Vaka Analizleri : Video ve formlar aracılığı ile vaka sunumları ve incelemeleri.

 

 • Örnek Vakalar üzerinde Uygulamalar : Videolar ve formlar doğrultusunda, BEP oluşturma ve değerlendirme simülasyonları.

 

 • Çalışma Yöntemlerinin İncelenmesi : Birinci aşamada gösterilen çalışma metodlarının uygulanması.

 

III. AŞAMA : GÖZLEM (24 Aralık Haftası için planlanacak)

Gözlem aşaması, gölge öğretmenler için 1 günlük bir saha çalışması olarak belirlenmiştir.

 

EĞİTİMİN ÜCRETİ

Eğitim ücreti 800 TL + KDV olarak belirlenmiştir.

Bu tutar 3,5 saatlik teorik eğitim, 3,5 saatlik uygulama eğitimi ve 1 günlük gözlem sürecini ve saha çalışmasını kapsamaktadır.

Ayrıca ücrete, eğitim materyalleri (doküman, gelişim tarama listeleri), çay, kahve, ikramlar ve öğle yemeği dahildir.

Eğitimi başarıyla bitiren ve eğitim belgesi almaya hak kazanan katılımcılara, istekleri doğrultusunda, Özel Nuh’un Gemisi Aile Danışma Merkezi’nde “gölge öğretmen” olarak iş imkanı sunulabilecektir.

Eğitim programının kontenjanı 12 kişiyle sınırlıdır.

Yorumlar

 • author-hexa-bg

  Ben aydan tosun bende katılmak istiyrm

  • author-hexa-bg

   Aydan Hanım merhaba, 0216 345 09 30 veya 0530 872 92 98 telefon numaralarımızdan bizi arayıp bilgi formu talep edebilir misiniz?
   Sizleri görmekten mutluluk duyarız.

 • author-hexa-bg

  Merhaba.
  Pedagojik formasyon alan kişilerde bölge öğretmen programına katılabiliyor mu?

  • author-hexa-bg

   Tabii Serap Hanım,programa katılabilirsiniz…

 • author-hexa-bg

  Merhabalar, gölge öğretmen eğitimi tekrar verilecek mi? Sadece bu tarihte mi yapılacak? İyi günler diliyorum.

 • author-hexa-bg

  Merhabalar, iyi çalışmalar dilerim. Gölge öğretmenlik için eğitim hala devam etmekte mi ?

Yukarı