• ogrenme-ortami

Otizmli çocukların öğrenme özellikleri

 

Bugün otizm tedavisinde en önemli yaklaşım özel eğitim ve davranış tedavileridir. Nadiren ilaç tedavisi kullanılır. Otizmli çocukların kendine özgü öğrenme gereksinimleri ve özellikleri vardır. Eğitim uygulamaları açısından bu özelliklerin dikkate alınması gerekmektedir. Söz konusu özellikler bütün otizmli çocuklarda bulunmamasına karşın çoğunda sıklıkla gözlemlenmektedir.

  • Organizasyon güçlüğü. Otizmli çocuk için organizasyon karmaşık, birbiriyle bağlantılı ve soyut bir durumdur. Sistematik alışkanlıklar ve çalışma rutininin oluştururlması bu güçlüklerin giderilmesinde etkili olacaktır. Bu amaçla organisazyon güçlükleri için beceri kontrol listeleri hazırlanır. Görsel programlar ile çocuklara neyi tamamlamış oldukları bundan sonraki aşamada yapılması gereken şeylerin neler olduğu ne şekilde devam edileceği gösterilmiş olur.
  • Dikkatin kolaylıkla dağılması. Çocuğun dikkatini dağıtan unsur çocuktan çocuğa değişir. Bu durumda çocuğun dikkatini dağıtan unsur belirlenmeli ve ona uygun bir çevre düzenlemesi yapılmalıdır.
  • Yapmaları gereken işlerin sırasını sıklıkla unuturlar. Sıralamalar var olan ilişkilerin fark edilmesi adına atlanmamalıdır.
  • Genelleme güçlükleri yaşarlar. Belirli bir ortamda öğrendiklerini diğer bir ortama aktarmakta güçlük yaşarlar. Uygun genellemeler yapılması, sıralamalar için gereken ilkelerin anlaşılarak benzer durumlarda uygulanmasını sağlar. Genelleme becerilerinin geliştirirlmesi için anne babalarla uzmanların dayanışma içinde olmaları, benzer yaklaşımları benimsemeleri ve benzer becerilerin geliştirilmesine odaklanmaları gerekir.
  • Sayısal kavramları anlama yeteneği. Sıra dışı bir biçimde sayısal kavramları anlama yeteneği gelişmiş olabilir ancak organizasyon , sıralama ve iletişim yetersizlikleri nedeniyle bu yeteneklerini kullanamayabilirler.

Otizm tedavisinde erken tanı ve tedavi, durumun seyrini değiştirmek, çocuğun daha yüksek bir gelişmişlik düzeyine ulaşmasını sağlamak bakımından ve özel eğitimin bir an önce başlatılması için önemlidir. Erken tanı konan otizmli çocuklarla yapılan çalışmalarda özellikle sosyal, duygusal ve dil alanında büyük gelişmeler sağlanmıştır. 5-6 yaşlarına kadar hiçbir tedavi uygulanmayan çocuklarda ise zamanla gösterdikleri pek çok davranışın bile kaybolabildiği bilinmektedir.

Nilgün Saltaş

Aile Danışmanı

 

Class Activities

Category:

Tarih : 25 Ara 2014

Yukarı