• hiperaktif

Hiperaktif bir çocuğunuz varsa

 

Çocuğunuz dikkatini toplamakta ve sürdürmekte zorlanıyorsa, davranışlarını düşünmeden ya da kendine zarar gelebileceğini kestiremeden dürtüsel olarak gerçekleştiriyorsa, aşırı hareketliyse, akademik başarısı yaşıtlarına göre daha  geride ise, sık sık eşyalarını kaybediyor,oyunlarda sırasını beklemede aşırı sabırsız davranarak zorlanıyorsa dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olup olmadığının araştırılması gereklidir.

Tanı için çocuk doktorunuza başvurarak eğitime en erken dönemde başlanılmalıdır. Çünkü bu çocuklar  sosyal  ortamlarda dikkat süreleri uzun olmadığından çabuk sıkılırlar ve sabırsız, dürtüsel davranarak iletişimde bulundukları insanlar tarafından uyumsuz olarak nitelendirilerek  dışlanır ve bunun sonucu olarak hırçınlaşırlar, akademik alandaki başarısızlıkları da eklenince ileriki dönemlerde davranış bozukluğu, kaygı bozukluğu, depresyon, kendini sosyal ortamlardan soyutlayarak içe çekilme gibi olumsuz durumlar yaşayabilirler.

Tedavide aile-okul-hekim ve özel eğitim hizmetleri işbirliği içinde çalışmalıdır. Bu çocuklara cezalandırıcı ve katı disiplin kurallarından oluşan bir yaklaşım yerine olumlu davranışları ödüllendirilmeli, olumsuz davranışlarında ise davranışı neden yapmamasıyla ilgili bilgilendirerek  daha yapıcı bir iletişim kurulmalıdır. Aile içinde kurallar tutarlı, kesin olmalı ve çocuğa net bir şekilde anlatılmalıdır, kurallara uyduğunda ödüllendirilmeli, uymadığında ise neden uyması  gerektiği anlatılmalıdır.

  • Hiperaktif bir çocuğunuz varsa ve istenmeyen davranışı devam ettirme konusunda ısrarcıysa; çocuğa sınırlanmış seçenekler sunulmalıdır. Örneğin duvarlara resim çizmemesi gerektiği onun yerine çizim tahtasında istediği gibi resim çizebileceği önerilebilir ya da evin içinde basketbol oynayamayacağı bunun yerine bahçede oynayabileceğini söyleyebilirsiniz. Bu şekilde çocuğun yapmak istediği aktiviteyi birden keserek çocuğun tepkisini almamış olursunuz hem de çocuğa istediği aktiviteyi belli kurallar çerçevesinde gerçekleştirebileceğini öğretmiş olursunuz.
  • Hiperaktif bir çocuğunuz var ise, sıralı yapması gereken işleri doğru sırayla gerçekleştirmesi için onunla günlük bir program hazırlayabilirsiniz. Bu programı çocuğunuzun rahatça görebileceği bir yere asarak programa uygun davranışlarında onu ödüllendirin, böylece bir şeyleri doğru yaptığını düşünerek ve başardığını hissederek bir sonraki programın uygulanması için daha istekli ve hevesli olacaktır.
  • Hiperaktif bir çocuğunuz var ise çocuğunuzun daha başarılı olduğu aktiveteler üzerinde durulmalıdır. Başarısız olduğu aktiviteleri yapmaya zorlanmamalıdır. Böylece başarı duygusunu yaşayacak, motive olacak ve gerçekleştireceği aktivitelerde daha istekli ve uyumlu olmaya başlayacaktır.

Nilgün Saltaş

Aile Danışmanı

Class Activities

Category:

Tarih : 25 Ara 2014

Yukarı