Çocuklarla kolay iletişim kurabilmenin püf noktaları

Çocuklarımızla vakit geçirmeyi çok sevmemize rağmen çoğu zaman onlarla çocuklarla kolay iletişim kurmakta ve anlaşmakta zorlanırız. Bunu genellikle çocuklarımızın yaşının küçüklüğüne ve onların bizi anlamamasına bağlarız. Ama aslında gerçek sebep, bizim onların seviyesine inmekte zorlanmamız ve ortak bir lisan geliştiremememiz olabilir.

Çocuklarınızı gerçekten dinleyin

Meşgulseniz, başınız ağrıyorsa veya aklınız başka bir şeyle meşgulse bunu çocuğunuza ifade edin, onu dinliyor gibi yapmayın. Ona ‘’Şimdi  bir duş alıp  dinlenmem gerek ama biraz sonra senin  yanına geleceğim’’ deyin mesela. “Neler yapmak istersin” diye sorarak sizi beklerken neler yaptığını öğrenebilirsiniz. Yanına gittiğiniz de dinlediğinizi göstermek için mutlaka göz teması kurun, başınızı sallayarak  onu takip ettiğinizi ifade edin, sorular sorun ve fikrini alın.

Sorunlarını kendi kendine çözümlemesi için destek olun

Çocuğunuzun bağımsız bir birey olabilmesi için, kendini eğlendirmesine, sakinleştirebilmesine, üzüntüsüyle baş etmesine, sıkıntısını gidermesine izin verin. Bütün bunları onun için siz yaparsanız bu duygularla baş etmeyi asla öğrenemez ve ömrü boyunca başka insanlara bağımlı kalır. Sorumluluğunu alması için teşvik edin. Problemleriyle ilgili “Anlaşılan buna çok canın sıkılmış, peki nasıl halledebilirsin, sence ne yapalım, sana nasıl yardım etmemi istersin” diye sorular sorabilirsiniz.

Duygularını dinlemesini, tanımasını öğretin

Duygularını tanımasına yardımcı olun. Öfke, kıskançlık, yetersizlik, hayal kırıklığı, özlem, sevinç, sevgi, gurur gibi duyguları  yaşadığı /deneyimlediği anı fırsat  olarak değerlendirip anlatın. Başkalarının duygularını da anlamasını ve  değer vermesini öğretin. İsteklerini ve rahatsız olduğu şeyleri ifade edebilen bir birey olması konusunda onu yetiştirin. Gerektiğinde ağlasın, tepki versin ama çözümleyici yaklaşımla örnek olarak zorlandığı durumdan çıkış yolunu keşfedebilsin. Bir kere başarırsa yeni problemlere  daha rahat başa çıkabilecektir. Bu aşamada onun yanında olduğunuzu ve çözümüne destek olacağınızı hissettirmeniz de çocuklarla kolay iletişim açısında çok önemlidir.

Olumlu davranışlarını fark edin ve bunu belli edin

Çocuğunuzun başarılarını, olumlu davranışlarını fark ettiğinizi  gösterin. Örneğin çocuğunuz bir şeyi elde etmek için ağladığında sizden daha çabuk ilgi görüyorsa, bu yöntemi kullanmaya devam edebilir. Oysa ağlaması bittiği zaman anında cevaplarsanız, olumlu olan davranışın  ağlamak değil iletişime geçmek olduğu düşüncesi pekişir. Aynı şekilde, örneğin elini yıkadığı zaman davranışını  överseniz, bu olumlu davranışa devam edecektir. Olumlu davranışları gözünüze takılırsa ve gördüğünüzü ona gösterir veya hissettirirseniz bu davranışları yeniden yapacaktır.

Günlük yaşamını birlikte planlayın

Çocuğunuz gün içinde ne yapacağını, ne zaman yemek yiyeceğini, ne kadar televizyon seyretmeye izni olduğunu, ne zaman uyuması gerektiğini bilsin. Bu programı birlikte hazırlayın.

Birlikte olduğunuz zamanı kaliteli hale getirin

Çocuklarınızla zaman geçirirken birlikte oyun oynayın, konuşun, spor yapın, yemek yiyin.  Çocuğunuz sizinle zaman harcarken model olarak sizi  örnek alacak, yeni ve doğru davranışlar öğrenecektir.

Güven verin, en güvendiği arkadaşı siz olun

Size güveneceğini bilsin ki çocuklarla kolay iletişim kurabilesiniz. Sözlerinizi tutun, tutamayacağınız sözler vermeyin. Onu koşulsuz sevdiğinizi anlatırsanız, çaresiz kaldığınızda veya hata yaptığınızda onunla paylaşır ve özür dilerseniz, o da hata yaptığında ya da problemini çözemediğinde sizinle paylaşabileceğini anlar. Kendisini yalnız hissettiğinde güveneceği kişilerin, anne babası olduğunu belirtin, ona güvendiğinizi gösterin, hatalarını düzeltirken hoşgörüyü ve espriyi kullanın. Bu onda yetersizlik ve beğenilmeme hissi yerine yaptığı yanlışları telafi edebileceğine, hatalarını düzeltebileceğine dair güven duygusu yaratır. Anlayışlı  olmayı ve empati kurabilmayı öğrenir.

Meraklı olmasını teşvik edin

Çeşitli yaratıcı ve manipülatif oyuncaklarla oynamasını, alternatif  tasarımlar yapmasını destekleyin. Çeşitli materyalleri, çevreyi araştırmasını, incelemesini  ve ilgili sorular sormasını teşvik edin. Oyunlarınıza yarişmaları,  bulmacaları, ipucu oyunlarını da katın. Değişik, resimli  kitapları okumasına ve incelemesine fırsat vermek, soru sorarak merakını uyandırmak da  çok önemlidir. Birlikte kitapçılara gidebilir, birlikte seçimler yapabilirsiniz.

Ayşim İncesulu
Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı
Psikolojik Danışman Rehber

 

Yorum Yapılmamış

Düşüncelerini Paylaş

Yukarı