Çocuklardaki hangi davranışlar duyusal problem kaynaklıdır?

Çocuğunuz kendi başına oyun kuramıyor veya oyunu tamamlayamıyorsa, diğer çocuklarla oynamıyor, tek başına oynuyor veya hareketsiz bekliyorsa, bazı dokular, yüzeyler ve oyuncaklardan kaçıyorsa, böyle durumlarda kızma ve kusma gibi tepkiler veriyorsa duyusal problemleri olabilir.

Çocuğun duyusal problemlerinin olduğunun en sık görülen işaretler şunlardır:

 1. Hiperaktivite
 2. Dikkat bozuklukları
 3. Davranışsal problemler
 4. Odaklanamama problemleri
 5. Sosyal problemler
 6. Psikolojik problemler
 7. Görme problemleri
 8. İşitme problemleri
 9. Konuşma problemleri
 10. Denge problemleri (düşme,takılma vb)
 11. Koordinasyon problemleri

Bu işaretlerden herhangi birine sahip çocuk kendi başına oyun kuramaz, oyunu tamamlayamaz, nerede başlayıp bitireceği konusunda bir fikri yoktur. Aileler genel olarak “çocuklarının kendisine dokunulmasından hoşlanmadığından, bazı dokular, yüzeyler ve oyuncaklardan kaçtığından, oyun parkında diğer çocuklarla oynamadığından, tek yaşına oynadığından veya hareketsiz beklediğinden” şikayet eder. Hatta bazılarında durum daha da ilerlemiştir. Bu çocuklar olaya tepkisel olarak kusar, kızarır, gaz çıkarır; kimileri orada bulunmak dahi istemez.

Peki, hiç düşündünüz mü? Belki de çocuğunuz dokunduğu nesneyi tam olarak hissedemiyor, onu anlamlandırmakta güçlük çekiyor, zıplarken gözleri kararıyor gibi hissediyor, başı dönüyor ya da çevresinde olan biten şeyler o kadar hızlı gerçekleşiyor ki kendini oracıkta hareketsiz kalarak koruyabileceğini düşünüyor…

Beyindeki “modülasyon” diye tabir ettiğimiz gelen duyuların anlamlandırılma sürecindeki olaylar şu şekilde işlemektedir: Duyuların alınması, beyne iletilmesi, beyinde işlevselleştirilmesi, davranışın meydana gelmesi.

Duyuların alınması sırasında gerçekleşen, bu uyumda meydana gelebilecek herhangi bir aksaklık (duyuların alınması, modülasyon veya uygun cevabın ortaya çıkmaması) aşağıdaki özellikteki çocuklarla karşılaşma sıklığımızı daha da artıracaktır:

 1. Dokunma hassasiyeti olan
 2. Hareketten kaçan
 3. Korkan veya temkinli hareket eden
 4. Aktiviteyi algılayamayan
 5. Dokunmaya veya sese tepki veren
 6. Günlük yaşam aktivitelerini beceremeyen
 7. Vücut farkındalığı olmayan
 8. Çevreye ilgisiz olan
 9. Dikkati çabuk dağılan
 10. Yerçekimine karşı toleransı az olan

Çocuklarda görülen bu durumlar duyusal işlemleme bozukluğu belirtileridir. Ebeveynler olarak erken yaşlarda çocuklarımıza daha dikkatli bakmalı ve verdikleri tepkileri daha iyi gözlemleyerek bu durumun altında yatan sebeplere odaklanmalı ve uzmanlara danışarak çözümler üretmeliyiz.

Faruk Çalışkan – Fizyoterapist & Duyu Bütünleme Terapisti

Yorum Yapılmamış

Düşüncelerini Paylaş

Yukarı