Çocuklarda Uyku Sorunları

 

Çocuklarda uyku, bedensel ve psikolojik olarak çok önemlidir. Vaktinde düzenli ve yeteri kadar uyumak zihinsel gelişime destek olmakla beraber hafıza ve öğrenme gibi konularda yardımcıdır. Çocuklarda görülen uyku problemleri basite indirgenmemeli uykunun önemi bu değişkenleri göze alarak değerlendirilmelidir.

Çocuklarda uyku problemleri farklı şekillerde baş gösterebilir. Uyumaya geçme, uykuyu sürdürme, anne baba ile uyumak isteme, kendi yatağını reddetme gibi şekillerde uyku sorunlarını çocuklarda görmek mümkündür. Bebeklikte uyku sorunları çocukluk dönemine göre daha fazla oluşmaktadır.  Literatüre bakıldığında çocukların sağlıklı bir şekilde büyüme ve gelişmeye devam edebilmeleri için önerilen uyku saati en geç 20.30 olmalıdır. Ayrıca çocuğun kendi yatağında ve odasında uyuması da sağlığı için önem taşımaktadır.

Çocuğunuzun uyku problemi yaşadığını düşünüyorsanız bu durumu detaylı bir şekilde gözlemlemenize ve hatta günlük şeklinde uyku saati ve yaşanılan problemi yazmanızda fayda var. Çocuğun uyumadan önceki yedikleri ve içtikleri önemlidir. Uyku saatine yakın ağır ve mideyi dolduracak öğünlere izin verilmemelidir. Çocuğunuzun yaşadığı uyku probleminin ne türde olduğunu iyi saptamanız gerekmektedir. Uyumakta zorlanma veya uykuyu sürdürmede zorlanma farklı problemlerdir ve çözümlenirken problemi saptama önemlidir. Çocuğunuzun uyku pozisyonu da uykuyu sürdürmede önem taşımaktadır. Bu yüzden çocuğunuzu yatırırken yüzüstü gibi pozisyonlarda yatırmamaya özen gösterin. Problemlerinizin devam etmesi durumunda uzman desteği almanız doğru bir adım olacaktır.

 

 

 

 

Kaynakça: Taşdemir F., Temel B. A. (2015)  Yaşamın ilk üç yılında uyku sorunları ve etkili uyku ekolojisi etmenleri. Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Dergisi.  31 (3): 1 -19

Yorum Yapılmamış

Düşüncelerini Paylaş

Yukarı