Çocuklarda depresyon

Depresyon belirtilerinden bazıları uyku problemi, yorgunluk hissi, ilginin azalması, değersizlik hissi, kilo azalması ya da artışı, tekrarlayıcı ölüm düşünceleri, endişe, gerginlik, kaygı duygularının varlığıdır. Hepimiz gün içinde veya belli aralıklarla bu hislerden birkaçına kapılabiliriz. Bu duygulanım kısa bir sürede de ortadan kalkabilir. Ancak belirtiler haftalar, aylar hatta daha fazla sürüyorsa depresyon çanları çalıyor demektir. Bu çanların sadece ergenler ya da yetişkinler için değil çocuklar içinde çalabileceğini düşünebiliriz.

İlkokul döneminden itibaren görülebilir

Çocuklar da elbette depresyona girebilir ve bu sanıldığı kadar az rastlanan bir durum değildir. İlkokul zamanlarından itibaren çocuklarda depresyon görülebilir. Yetişkinlerde depresyon oluşumunda önemli rol oynayan etken, suçluluk hissidir. Çocukta ise depresyona sebep olan etkenler farklıdır. Bunlar, dış dünyayı temsil eden ebeveynler ve öğretmenler gibi çocuk için önemli olan kişilerle bağlantılıdır; depresyon bu kişilerin sevgisini yitirme, reddedilme ve cezalandırma kaygılarından dolayı oluşabilir. Aynen bir yetişkinin duyduğu kadar acıya sebebiyet verebilir.

Bununla birlikte çocuktaki depresyon, yetişkininkinden değişik görünümde olabilir. Bunun sebebi çocuktaki duygusal gelişimin yetişkindeki duygusal gelişimden farklı olmasıdır. İlerleyen çocukluk dönemlerinde artan duygusal ve bilişsel gelişim, çocuğun davranışlarını ifade etmesinin temel yoludur; öfkenin, nefretin ve sevincin çocuğun hareketlerine yansıması gibi. Çocuklarda öfke, hareketlilik, ilgi ve dikkat eksikliği en sık görülen belirtilerdir. Bu sebeple çocuklara konulan hiperaktivite ve dikkat eksikliği tanısını, çocukluk çağı depresyonun bir yansıması olarak düşünen birçok psikiyatrist vardır.

Risk etkenleri

Çocuk ve ergenlerde depresyon riski incelendiğinde, aile içinde gerçekleşen ve çözümü zor olan çatışmaların çocuk ve ergenlerde depresyon riskini arttırdığı görülmektedir. Aynı zamanda depresyon genetik olarak ebeveynlerden çocuğa aktarılabileceği için, anne ve babasında depresyon öyküsü olan çocuklar depresif semptomlara daha yatkın olabilirler. Boşanma, yakın kesimden ölüm, hastalık ve ekonomik sıkıntılar depresyon başlangıcındaki çevresel ve ailesel nedenlerden başlıcalarıdır. Başka bir risk etkisi ise çocuğun okul hayatıdır. Okulda yaşanan başarısızlık, depresyon ile doğru orantılı olabilir. Kendine ve çevresine karşı güvensizlik problemi yaşayan, başarısızlık hissine sahip olan çocuklarda depresyon oranları fazladır.

Eğer çocuğunuzda bu riskleri görüyorsanız bir uzmana danışmanızı öneriyoruz.

 

Elif Ceren Kaya – Psikolog

 

Kaynaklar:

https://www.psychologytoday.com/topics/depression

http://www.psikolojistanbul.com/portfolio/cocukluk-depresyonu/

http://www.personalityresearch.org/papers/sokolova.html  – Depression in Children: What Causes It and How We Can Help

 

 

 

Yorum Yapılmamış

Düşüncelerini Paylaş

Yukarı