Çocuğum tablet, telefon ve televizyonu kaç yaşından itibaren kullanmalı?

Son yıllarda çoğu ebeveynin en çok merak ettiği ve danıştığı konulardan bir tanesi tablet, telefon ve televizyon kullanımı. Bu merak genellikle “Çocuğum tablet, telefon veya televizyonu kaç yaşından itibaren kullanmalı?” sorusu etrafında dönüyor. Tablet ve televizyonun zararlı özellikleri tartışıladursun aynı zamanda bu aletlerde eğitim amaçlı uygulamalar olması bazı ailelerin kafasını karıştırıyor.

21 Ekim 2016’da Amerikan Pediatri Akademisi’nin yeni yayınladığı kılavuz “2 yaşından küçüklere tablet kullanımını kesinlikle engelleyin” kuralının kapsamını değiştirdi. Bu yeni yayınlanan kılavuza göre özellikle küçük bebekler için ekranda NE olduğu değil odada KİMİN olduğu önemli.

18 aylıktan küçük bebekler için: Amerikan Pediatri Akademisi (APA) hala 18 aylıktan küçük bebeklerin kesinlikle tablet veya telefonla tanıştırılmaması gerektiğini söylüyor. Fakat bunun bir istisnası var: görüntülü konuşma. Özellikle şehir dışında yaşayan anneanne veya dedelerle yapılan görüşmelerin iletişimi kuvvetlendirdiği düşünülüyor.

18 ay – 2 yaş arasındaki çocuklar: Bu yaş aralığındaki çocuklar aslında tablet veya telefondaki uygulamalardan kelime öğrenebiliyorlar. Fakat bu öğrenme süreci sadece ebeveynlerin ekrandaki resimlerin isimlerini ya da izlenilen videodaki olayları sözel olarak tekrar etmesiyle gerçekleşiyor. Aslında burada ebeveynlerin yaptığı şey tablete veya telefona bir kitapmış gibi davranmak.

Tablet,  telefon veya televizyonla tek başına çok zaman geçiren çocukların dil becerilerinin bozulduğu biliniyor. Aslında dil becerilerinin bozulması (geç konuşma, adı söylenildiğinde cevap vermeme gibi) bu çocukların insanlarla değil elektronik eşyalarla etkileşime geçmelerinden kaynaklanıyor. Fakat çocukların ebeveyn gözlemiyle birlikte eğitici uygulamalardan kelime öğrendiklerini de gözardı etmememiz gerekiyor. Bu sebeple APA “2 yaşından küçüklere tablet kullanımını kesinlikle engelleyin” kuralını “2 yaşından küçüklerin tek başına tablet, televizyon ve telefon kullanmalarını engelleyin” şeklinde değiştirdi.

2 – 5 yaş arasındaki çocuklar:  Bu yaş aralığındaki çocuklar tablet veya televizyondan öğrendikleri becerileri gerçek dünyaya transfer etme yeteneğine sahipler. Bu beceriler erken okuma yazma- matematik, pozitif sosyal ve duygusal davranış olarak tanımlanabilir. Fakat APA bu yaş aralığındaki çocuklar için kullanılan uygulamaların ne olduğunun çok önemli olduğunu vurguluyor. Ve daha küçük yaş aralığındaki çocuklar için önerdiğini bu yaş aralığındaki çocuklar için de öneriyor: “Çocuğunuz ile birlikte olun, çocuklarınıza ekranda neler gördüğünü anlamasına ve ekranda gördüklerini yaşamlarına yansıtmalarına yardımcı olun.”

Kaynakça: http://www.npr.org/sections/ed/2016/10/21/498550475/american-academy-of-pediatrics-lifts-no-screens-under-2-rule

Çeviren ve Derleyen: Hazal Çelik – Uzman Gelişim Psikoloğu

Yorum Yapılmamış

Düşüncelerini Paylaş

Yukarı