Çalışan anneler çocuklarıyla nasıl daha verimli bir ilişki kurabilir?

Çalışan anneler çocuklarıyla nasıl daha verimli bir ilişki kurabilir?

Çocuk Gelişimi – Eğitimi Uzmanı, Psikolojik Danışman Rehber Ayşim İncesulu

“Çalışan anne” tanımlamasını tek bir kalıba sokmak imkansız. Çalışan anne de, baba da çocuğuyla ilgilenmek zorunda, çünkü çocuk sadece annenin veya babanın ilgisiyle tatmin olmuyor. Her iki ebeveynin de ortak ilgisine ihtiyaç duyuyor. Biz öncelikle ailenin çalışma modelini inceleriz. Anne çok çalışıyorsa ve baba geç geliyorsa, anne 6’da geliyor ve uyku saatine kadar çocukla ilgileniyorsa, baba çok geç geliyorsa ne yapılmalıdır?.. Ailenin orijinal formülüne göre öneriler sunarız. Bunun tıbbı bir reçetesi yok, her ailenin bireysel ve özel programı var. Ailenin kendi çalışmasına göre plan yapmakta yarar var, zaten gerçekçi olanı da bu.

Burada önemli olan çocuğun, anne babasının kendisiyle kayıtsız şartsız ilgilendiğini hissetmesi. Uzun seyahatler yapıyorsanız Skype yapabilirsiniz veya uyku saatinde yanında olamıyorsanız hafta sonu için baş başa bir program oluşturabilirsiniz örneğin. Spor, yürüyüş, sinema vs… Ev toplamak bile harika bir etkinliktir. Önemli olan birlikte yapmaktır. İlle de oturup evcilik veya lego oynamanız gerekmiyor ama keşke onu da oynayabilseniz. Onun istediği bir oyuncakla, bir sistemle oynayabilirsiniz. Süre 15-20 dakikadır. En çok düşülen tuzak ise kitap okuma saatleridir. Bir kitap, iki kitap, üç kitap… Ebeveynler tükeniyor. Çocuk her halükarda anne babasını yanına almışken uzatabildikçe uzatıyor.

Bir şeyi daha son derece önemli. Çocuklarınızın yanı sıra bireysel olarak, anne baba olarak da kendinize vakit ayırmalısınız. Anne babanın tekrar sevgili olduklarını hissetmeleri gerekiyor. Deşarj olmuş anne babalar, her zaman daha iyi ebeveyn olurlar. Mutluluk enerjisi de çocuklara daha kolay yansır

Yorum Yapılmamış

Düşüncelerini Paylaş

Yukarı