boşanma süreci

Boşanma süreci çocuğunuzu etkilemesin

Evdeki huzursuzluk, anne ve baba arasındaki çatışmalar ve boşanma süreci çocukta stres, güvensizlik, aşırı yaramazlık ve hatta depresyon yaratabilir. Çocuk kimsenin onu sevmediğini, anne babasının ayrılık sebebinin kendisi olduğunu düşünebilir ve bu süreç ömrü boyunca çocukta etki bırakabilir.

Yapılması gereken anne ve babanın, boşanma süreci boyunca çocuklarının yanında birbirlerine karşı olumsuz davranışlardan kaçınması, çocuklarıyla bol vakit geçirip durumu onların anlayabileceği bir dille açıklamasıdır. Bunun dışında sonradan sorun yaşamamak adına bir aile danışmanından destek alınması önemlidir.

Anne babalar, ayrılık konusunu anlatırken çocuklarının yaşına ve gelişim düzeyine uygun cümleler kurmalıdır. Özellikle çok küçük çocuklar boşanma süreci sırasında neler yaşandığını, boşanmanın neden olduğunu ve ne hissettiklerini anlamakta zorluk çekecektir. Küçük yaştaki çocuklar yaşananlara kendi bakış açılarından bakar ve olayların merkezinde kendilerinin olduğunu düşünürler. Bu sebeple genel olarak kendilerini boşanmanın ana sebebi olarak görmeye meyillidirler ve boşanmayla alakalı sürekli olarak kendilerini suçlarlar.

Yorum Yapılmamış

Düşüncelerini Paylaş

Yukarı