Bebeklere kitap okumanın gücü

Yetişkinlerin çocuklarına hangi sıklıkta ve ne kadar kitap okudukları son derece önemlidir. Kitap okumak bebeklerin hem ebeveynleriyle olan bağını kuvvetlendirir hem de erken okuma ve yazma becerilerini geliştirir.

New York Üniversitesi’nde yeni yapılan bir araştırmaya göre 6 aylık bebeklere kitap okumak, onların 4 yıl sonraki kelime bilgilerini artırmakta ve ilkokula hazır oluşluklarını kolaylaştırmaktadır. Araştırmayı yürüten Langone Tıp Merkezi Pediatri Bölümü’nde araştırma yardımcısı olan Prof. Carolyn Cates, “Çocuklar henüz konuşmuyor olsalar da bu öğrenmedikleri anlamına gelmiyor” diyor.

Carolyn Cates ve arkadaşları, yeni çalışmalarında “Çocuklara erken dönemde kitap okumak ne kadar önemli?” sorusunu araştırdılar. Araştırmacılar, bebeklik ve okul dönemi aralığındaki 260’dan fazla çocuğu ve ebeveynlerini izlediler. Çocuklar 6, 14 ve 24 aylıkken, ebeveynlerinin onlara ne sıklıkta kitap okuduğunu ve evde kaç tane kitap bulunduğunu takip ettiler. Kitapla ilgili neler konuştuklarına,  resimleri nasıl işaret ettiklerine, hikayedeki duygu ve karakterleri nasıl tartıştıklarına ve okumanın kalitesine de baktılar.

Sonuçta erken çocukluk döneminde kitap okumanın niceliğinin ve kalitesinin, bir çocuğun kelime dağarcığının ve erken okuma becerilerinin büyüklüğünü öngördüğünü buldular. Ayrıca bu durumun ses bilinci oluşturmada da önemli olduğunu ortaya koydular.

Küçük çocuklara kitap okumak, onları dil ile tanıştırmanın kolay ve açık bir yoludur. Sözcük dağarcığını genişletmek, örneğin; develer ve filler hakkında konuşmak için hayvanat bahçesine gitmek gerekmez. Okuma, ebeveynlerin bir şeyler hakkında konuşmalarını sağlar. Ayrıca çocuk kitaplarının ritmi, tekrarı ve kafiyesi çocukların beyinlerinde bulunan sinir ağlarının çalıştırılmasına da yardımcı olur.

Bu araştırmadan yola çıkarak ailelere verebileceğimiz öneriler şunlardır:

  • aydan itibaren çocuklarınıza kitap okumaya başlayabilirsiniz.
  • Bu kitapların büyük resimli olması çocukların nesneleri de tanımalarını kolaylaştıracaktır.
  • Kitaptaki cümleleri okuyarak o konular hakkında tartışmak ve kitaptaki olayları çocuklara işaret etmek çocukların daha kolay anlamalarını sağlar.
  • Kitap okurken mutlaka kitabın içindeki karakterlerin hislerini ve duygularını çocuğa tekrarlayın.

Çeviren ve derleyen: Uzm. Psk. Hazal Çelik

Kaynakça: https://www.psychologytoday.com/blog/brain-waves/201705/the-magic-reading-aloud-babies

Yorum Yapılmamış

Düşüncelerini Paylaş

Yukarı