aysim incesulu

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı – Psikolojik Danışman Rehber

Ayşim İncesulu, 1959 yılında Ankara’da doğdu. İlköğretim ve lise eğitimini TED Ankara Koleji’nde tamamladı ve 1976 yılında mezun oldu. 1980 yılında ise Hacettepe Üniversitesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü’nü bitirdi. Ardından 1983 yılında Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde Psikolojik Danışma ve Rehberlik üzerine yüksek lisans yaptı.

Çeşitli kurumlarda uzman olarak görev yaptıktan sonra 1983 yılında okul öncesi eğitim vermek üzere Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Özel Ayışığı Anaokulu’nu kurdu. Ayşim İncesulu, 2000 yılında ise çocuklar, gençler ve yetişkinler için Ayışığı kurumu içinde bireysel gelişim, eğitim ve psikolojik danışma merkezini hayata geçirdi; 2008-2012 yılları arasında da Anadolu yakasında Çekmeköy’de ikinci şubesini açtı. Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği üyesi olan İncesulu, Ayışığı Anaokulu’nun kurucusu sıfatı ile üç dönem Yönetim Kurulu üyeliği ve Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Okul Öncesi Komisyonu Başkanlığı görevini üstlendi. Görevi süresince birçok uluslararası eğitim sempozyumunu düzenleyen kurulda aktif görev aldı, uzman olarak panellere katıldı ve yönetti.

30’ncu eğitim yılını tamamlayan Ayışığı Anaokulu’nu, isim hakkını kendinde kalması koşuluyla, ekibiyle birlikte 2013 Temmuz ayı itibarı ile “Helen Doron Türkiye” grubuna Masterfranchise Anaokulu olarak devretti ve 30 Mayıs 2014 tarihine kadar  anaokulunun müdürlüğünü ve tüm grubun Akademik Direktörlüğü’nü üstlendi. 2014 yılının Ağustos ayında ise çocuk oyun, gelişim ve danışmanlık merkezi olarak “Play library-Oyun Kütüphanesi”ni yapılandırdı. Oyun kütüphanesinin bünyesinde, ekibiyle birlikte gelişimsel oyun grubu ve atölye çalışmaları, gelişim taramaları ve özel destek programları yürüttü.

Anne babalara, çocuklara ve gençlere psikolojik danışmanlık ve rehberlik yapan İncesulu, kurumlar arası eğitim yaklaşımlarına destek veriyor, özellikle uzmanı olduğu 0-6 yaş grubu için okul öncesi eğitim projeleri geliştiriyor. Ayrıca çocuk yogası eğitmenliği yapıyor.

İncesulu’nun okul öncesi eğitimi alanında program ve uygulama kitapları ile çeşitli dergilerde yayınlanmış makaleleri, Milli Eğitim Bakanlığı ve çeşitli kurumlardan aldığı teşekkür ve takdir belgeleri de bulunuyor.

 

 

 

Yukarı