Akıllı telefon ve tablete bağımlı çocuklar için nasıl bir yol izlenmeli?

Akıllı telefon ve tablete bağımlı çocuklar için izlenen yol

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı Ayşim İncesulu

Akıllı telefonlar da, tabletler de çocukların elleri ayakları kadar kullandıkları bir organ haline geldi neredeyse. Bizim kalem tutmayı öğrettiğimiz çocuklar, artık kalem bile tutamıyorlar; hepsinde parmakla ekran kaydırma modeli var.

Çocuklar eskiden nasıl televizyon reklamlarından hoşlanıyorlarsa, şimdi de çok doğru olmasa da akıllı telefon ve tabletlerdeki sürekli  değişen oyunlarla çok uzun süre oyalanabiliyorlar.

Bu durum da anne babaların düştüğü bir tuzağı hazırlamış oluyor. Çocuklarının keyifli vakit geçirmesi istediklerinde “Al oyununu açtım” diyerek bu aletleri sisteme sokuyorlar. .

Oysaki dikkat dağınıklığı ve hiperaktivitenin alt yapısında sürekli değişen bu ekranların, çabuk elde edilen görüntülerin ve oyunların tatmini var.

Ebeveynlere önerimiz şu: Çocuklar en az 3-4 yaşına kadar ne televizyonla ne akıllı telefon ve tabletlerle uğraşmasınlar. Çamurla, suyla, boyalarla, evdeki tencere kapaklarıyla oynasınlar ama televizyon reklamlarından, akıllı telefon ve tabletlerden uzak dursunlar.

Zaten büyüdüklerinde bu aletler her zaman yanlarında olacak.

Çocukların en önemli modeli anne ve babalarıdır. Bu nedenle çocuğunuzla birlikte olduğunuz süreler içinde siz de bu aletlerden uzak durmaya çalışmalısınız. İşiniz için kullanıyor olsanız bile yanlarında olabildiğince az kullanmalısınız.

 

Yorum Yapılmamış

Düşüncelerini Paylaş

Yukarı