Aileler çocuklarını ilkokula hazırlamak için neler yapabilirler?

Ailelerin tutumları, çocuklarına atfettikleri eğitim beklentileri ve eğitimle ne kadar ilgili oldukları çocukların ilkokula başlarkenki becerileri ile ilişkilidir. Çocuklarına atfedilen bu tutum ve beklentiler çocuğun bilişsel, duygusal ve sosyal özelliklerini tam olarak yansıtmıyor olabilir. Burada aslında- anne-babaların ebeveynlik tutumları ya da yaklaşımları devreye girer. Daha sıcak ve çocuğun ihtiyaçlarına duyarlı olan ebeveynlik tutumlarının çocuğun bilişsel, sosyal ve duygusal gelişiminde olumlu bir etkisi vardır.

Ailelerin eğitimden ne bekledikleri de önemli bir faktördür.  Akademik beklentileri yüksek bir aile çocuklarının eğitiminin daha uzun süreli (üniversite hatta daha sonrası) olacağını düşündüğünden eğitime yatırımı daha çok yapacak ve beklentilerini  yüksek tutacaktır. Bu konuda ailelere tavsiyemiz bu beklentileri minimum düzeyde tutmaları ve çocuklara yeterli destek ve ilgiyi dozunda vermeleridir.

Ailelerin okul öncesi çocuklarının gelişimlerine katkıda bulunmaları; ilkokula başlamadan önce çocuklarının bilişsel, dil, okuma yazma ve sosyal gelişimlerini güçlendirecek aktiviteler yapmaları çok önemlidir.

İlkokula başlayacak çocukların becerilerini güçlendirecek aktiviteler

İlkokula başlayacak yaştaki çocukların bilişsel becerilerini incelediğimizde kelime haznelerinin genişlediğini (2.000 kelimeye kadar), sağını solunu bildiklerini, mantık ve tartışma becerilerinin kuvvetlendiğini, kategorizasyon yapabildiklerini, dün-bugün-yarın gibi zaman kavramını oturttuklarını, kendilerini kontrol etme, dikkati sürdürme ve odaklama becerilerinin anaokulu dönemine nazaran daha ileride olduğunu görürüz. Bilişsel becerileri geliştirmek, okula daha hazır olmalarını sağlamak için ailelerin günlük hayatta pratik bir biçimde yapabilecekleri önerileri aşağıda sizler için sıraladık!

  1. Müzeler: Sizlere bir hafta sonu etkinliği olarak çocuğunuzu bir müzeye götürmenizi öneriyoruz. Müzeler hem çocukların bilgi birikimini artıracak hem de keşif heyecanını yaşatacak. Bu müzelerin başında en eğlencelilerinden birisi Oyuncak Müzesi. Müze ziyaretlerinden sonra çocuğunuza en sevdiği oyuncağı sorabilir hatta o oyuncağın resmini çizdirebilirsiniz. Bir diğer alternatif ise Rahmi Koç Müzesi olabilir. Bu müzede bulunan renkli matematik dünyası katı, hem çok eğlenceli hem de çocukların bilgi birikimini arttıran bir yer.
  2. Hafızayı ve anıları güncelde tutmak: Çocuklarınızla olabildiğince bire bir ve kaliteli zamanlar geçirmeye çalışıyorsunuz. Birlikte geçirilen zamanları çocuklarınızın hafızasını tazelemek için kullanabilirsiniz. Örneğin; geçtiğimiz haftalarda çocuğunuz ile beraber bir doğum günü partisine gittiniz. Üzerinden biraz zaman geçtikten sonra çocuğunuzla beraber geçirdiğiniz bu vakti çocuğunuza anlattırın. Ona kimlerin partiye geldiğini, en eğlendiği anın ne olduğunu sorabilirsiniz. Partinin başlangıç, orta ve sonucunda neler olduğunu sıralı olarak çocuğunuza anlattırarak onun da hafızasını güçlendirip anılarını düzenlemesine yardımcı olabilirsiniz.
  3. Alfabe öğrenimi: İlkokulda kazanılan en önemli becerilerden biri alfabedeki harfleri tanımak ve sesleri birleştirerek onlardan kelime oluşturmaktır. Bu beceriyi kazanan çocuklar aynı zamanda harfleri kopya ederek yazmaya da hazırlık oluştururlar. Alfabedeki harfleri tanımak ve sesleri anlamak çocuklar için çok önemlidir. Bu beceriyi geliştirmek için evinizin duvarlarına, dolap kapılarına, hatta buzdolabının üzerine çeşitli harfleri kocaman yazıp daha sonra o harfle başlayan bir görsel çizebilirsiniz, ya da yapıştırabilirsiniz. Örneğin; E harfi için a4 kağıda EV yazıp altına bir ev resmini çocuğunuza yaptırabilirsiniz. Bu harfleri tek seferde 3-4 adet yapıp zamanla değiştirmek hem çocuğun sıkılmamasını sağlayacak hem de yeni harfleri tanımasını sağlayacaktır.
  4. Matematik becerisini güçlendirecek aktiviteler: Matematik için sayı sayma, toplama yapma, şekilleri ayırt etme, örüntüleri fark etme gibi beceriler önemlidir. Bu becerileri günlük aktivitelerinizde çok kolay bir şekilde güçlendirebilirsiniz. Örneğin; sayı sayma için arabada giderken ya da yolda yürürken bir obje seçip (kırmızı arabalar) markete gidene kadar bütün kırmızı arabaları say diyebilirsiniz. Markete gittiğinizde seçtiğiniz meyve ve sebzeleri çocuğunuzun poşete koymasını sağlayarak basit toplama işlemleri yaptırabilirsiniz. Aynı zamanda alışveriş arabasında bulunan şekilleri (dikdörtgen süt kutusu, yuvarlak karpuz, üçgen peynir vs ) çocuğunuza buldurabilirsiniz. Ödeme yaparken bazı paraları çocuklarınıza verip paraları tanıtmak da güzel bir aktivite olabilir.

Hazal Çelik – Uzman Gelişim Psikologu

Yorum Yapılmamış

Düşüncelerini Paylaş

Yukarı