oyun terapisi

Oyun Terapisi

Oyun terapisiyle çocukların duyguları, ihtiyaçları, agresyonları ortaya çıkıyor. Oyun oynarken çocuk iç dünyasını dışarıya yansıtıyor.

Çocukları ile Nuh’un Gemisi Çocuk Terapi ve Aile Danışmanlığı’nın uzman terapistleri arasında kurulan güven, kabul ve samimiyet sonucunda duyguları anlama, ifade edebilme, problem çözme, yaşanan çatışmalarla başa çıkma becerileri artıyor. Çocukların özgüvenleri yükseliyor, sorunlu davranışları azalıyor, öz kontrolleri gelişiyor. Bu şekilde hayata hazırlanmalarında büyük bir yol katediliyor.

Ayrıca küçük gruplar halinde beraber veya paralel oyun oynayabilen çocuk; paylaşmayı, etkileşimi, taklit etmeyi ve iletişim kurmayı öğreniyor. Özellikle gelişimsel gecikme yaşayan çocuklarda bu gibi iletişimi destekleyici oyunlar eşliğinde yürütülen çalışmalar, son derece başarılı sonuçlar veriyor.

Erken Bebeklik Uyarımı 

Görsel uyarım yaklaşımıyla beyin gelişimini tetikleyen, flash kartlarla zenginleşen “Erken Bebek Uyarımı” programı, bebekleri geleceğe hazırlıyor. Beş duyuyu hedef alan “Erken Bebek Uyarımı”, bebeklerin potansiyelini ve sosyal becerilerini artırıyor, onların daha özgüvenli ve keyifli olmasını sağlıyor.  

  • Bebekler doğduklarında beyinlerindeki sinir hücreleri arasında bağlantı yapmaya hazır, kullanabileceklerinden kat kat fazla sinaptik bağlantı vardır. 30-36. aylara kadar bebekler, anladığımız şekilde analitik bir düşünce yapısı ile parçadan tüme giden sebep – sonuç ilişkisi kurarak öğrenemez, çünkü bunun için gerekli olan ön serebral korteks henüz gelişmemiştir. Buna karşın görsel ağırlıklı sağ beyin lobu inanılmaz aktiftir ve her gördüğünü bir başka duyu ve/veya duyuları ile ilişkilendirerek bir resim halinde bilinçaltımızın bulunduğu sağ beyin lobuna kaydeder.
  • Doğumdan itibaren 0-48 ay sürecinde; algı açıklığı, çabuk ve kolay öğrenme gibi beyin işlevleri doğru yapılandırılmış görsel uyarıcılarla belli bir biçimde kurgulandığında, var olan potansiyel en üst düzeyde işlemektedir. Bu dönemde bebeğin genetik potansiyeli doğrultusunda beynin yetişkinlikte nasıl çalışacağının altyapısı kurulmaktadır.
  • Görsel ve blok halinde kayıt yapabilen sağ beyin lobuna bu süreçte sunulan uyaranların (eğitici materyallerin) tutarlı ve tekrar eden uyaranlar olması önem taşımakta, tekrar etmek bu bağlantıları güçlendirmekte ve kalıcı hale getirmektedir.
  • Diğer bir özellik ise yeni doğan bebeğin nitelikli görsel uyarımı için yuksek kontrastlı renklerin kullanılmasının gerekliliğidir. Yeni doğan bebeğin gözlerindeki retina yapısı henüz kırmızı, mavi, pembe, sarı ve yeşil renk değerlerini algılayacak olgunluğa erişmediğinden siyah ve beyaz en kolay uyaran ve ilgi çeken kontrast renkler olarak ön plana çıkmaktadır. Bu nedenle yeni aktivitelerdeki görsel materyaller bu bilgiler doğrultusunda hazırlanmaktadır. Bebek büyüdükçe siyah ve beyaz renklerden  kırmızı ve diğer renklere geçilmektedir… 
  • Böylece “Erken Bebek Uyarımı”, çeşitli aktivitelerle bebeklerimizin dikkat süresini ve görsel belleğini geliştirir, merakını tetikler ve sinir sistemini uyarır. Duyularını (görme, işitme, dokunma) kullanarak gelişim basamaklarına daha hızlı ulaşmasını sağlar ve motor becerilerini hızlandırır… Sonuç olarak bebeklerimizin potansiyelini artırır.

 

Yukarı