dil ve konusma terapisi

Dil ve Konuşma Terapisi

Dil ve konuşma terapisi nedir ? Konuşma yetisi insanoğlunu diğer canlılardan ayıran en önemli özelliğidir. Anne karnında başlayan çevreyle iletişim, konuşma ile daha da artıyor. İnsan konuşarak dileklerini, duygularını, düşüncelerini ifade ediyor ve karşısındakini merak ettiği için veya ondan bir şeyler öğrenmek için konuşuyor.

Konuşmayı sağlayan yapıların herhangi birinde ortaya çıkabilecek bir işlev hatası, sözel iletişimin aksamasına yol açabiliyor. Bu aksama, çocuğun yaşamını zihinsel, sosyal ve kişisel açılardan etkileyip yaşam kalitesinde olumsuzluklara sebep olabiliyor. Bazı dil ve konuşma bozuklukları gelişimsel olarak belirli bir nedene bağlı olmadan ortaya çıkabileceği gibi işitme engeli, otizm spektrum bozuklukları, serebral palsy ve diğer nörojenik bozukluklar, kazalar ve hastalıklar gibi dış etkenlere bağlı olarak da görülebiliyor.

Özel Nuh’un Gemisi Aile Danışma Merkezi uzmanlarının amacı,  çocuğun yaşına uygun nitelikte sesleri kullanarak her türlü ortamda kendisini ifade edebilmesini sağlamak. Merkezde kekemelik, ses bozuklukları, yutma bozuklukları, sesletim (artikülasyon) bozuklukları gibi konuşma bozukluklarına çözüm sağlanıyor. Ayrıca dil ve erken konuşma işlevinin kazanılması ve geliştirilmesine yönelik olarak konuşmayı destekleyici sosyal iletişim grupları, daha küçük yaştaki çocuklar için oyun grupları da düzenleniyor.

Yukarı