boşanma süreci

Boşanma süreci çocuğunuzu etkilemesin

Evdeki huzursuzluk, anne ve baba arasındaki çatışmalar ve boşanma süreci çocukta stres, güvensizlik, aşırı yaramazlık ve hatta depresyon yaratabilir. Çocuk kimsenin onu sevmediğini, anne babasının ayrılık sebebinin kendisinden kaynaklandığını düşünebilir ve bu süreç ömrü boyunca kendisinde etki bırakabilir.

Yapılması gereken boşanma süreci boyunca anne ve baba çocuklarının yanında birbirlerine karşı olumsuz davranışlardan kaçınılması ve çocuklarıyla vakit geçirip durumu onların anlayabileceği bir dille açıklamasıdır. Bunun dışında sonradan sorun yaşamamak adına bir aile danışmanından destek almak önemlidir.

Çocuklarınızla ayrılma konusunu konuşurken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, onların görüşünü göz önünde bulundurarak, çocuğunuzun yaşına ve gelişim düzeyine uygun gelişmelerdir. Özellikle çok küçük olan çocuklar boşanma süreci sırasında neler yaşandığını, boşanmanın neden olduğunu ve ne hissettiklerini anlamakta zorluk çekecektir. Küçük yaştaki çocuklar yaşananlara kendi bakış açılarından bakar ve olayların merkezinde kendilerinin olduğunu düşünürler. Bu sebeple genel olarak kendilerini boşanmanın ana sebebi olarak görmeye meyillidirler ve boşanmayla alakalı sürekli olarak kendilerini suçlarlar.

Yorum Yapılmamış

Düşüncelerini Paylaş

Yukarı